Zveřejněte výsledky auditu Babišova střetu zájmů, apelují Piráti na Evropskou komisi

Babišův střet zájmů

Zveřejněte výsledky auditu Babišova střetu zájmů, apelují Piráti na Evropskou komisiNové
Sídlo společnosti Agrofert na pražském Chodově Foto:

Foto: Jan Zatorsky

 

Domov

Vojtěch Šeliga

Piráti vyzvali Evropskou komisi, aby zveřejnila výsledky auditu, který uskutečnila kvůli údajnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) a unijním dotacím pro společnost Agrofert. Evropský komisař pro rozpočet Günther Oettinger má v pondělí představit předběžné závěry auditu evropskému výboru pro rozpočtovou kontrolu. Jednání výboru ale bude neveřejné a Oettinger poté plánuje informovat europoslance o celé záležitosti pouze zběžně. Otevřené jednání výboru chce i Miroslav Poche (ČSSD). Podle Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) je pirátská výzva naivní a vychází z procedurální neznalosti.

„Chceme předejít tomu, aby nebyly některé závěry ukryty před českou veřejností – ať už budou jakékoli,“ zdůvodnil žádost předseda Pirátů Ivan Bartoš, který ji předložil spolu s pirátským senátorem Lukášem Wagenknechtem.„Vzhledem k těmto obavám jsem ve společném dopise spolu s naším senátorem Lukášem Wagenknechtem vyzval Evropskou komisi, aby svá zjištění vyplývající z auditu, který proběhl na českých ministerstvech v souvislosti s čerpáním evropských dotací společností Agrofert, zveřejnila. Pokud se tak nestane, budeme chtít zařadit tento bod na jednání Poslanecké sněmovny a vyzveme komisi oficiální cestou,“ dodal Bartoš.

Piráti nejsou ve snaze zveřejnit výsledky auditu osamocení. „On je ten bod dost maskovaný. Už jsem psal předsedkyni výboru i naší koordinátorce, že nevidím důvod, proč by to jednání mělo být uzavřené. Uvidíme, co nám odpoví,“ uvedl pro Echo24 Miroslav Poche (ČSSD).

Lidovci však upozorňují, že piráti nechápou, jak procedura funguje. „Návrh Pirátů je nesmysl, procedurálně je to stále v průběhu vyšetřování. V pondělí se budou sdělovat nějaké podrobnosti z celého případu. V případě, že tam konflikt zájmů je, tak bude docházet k odebírání dotací a to i zpětně. To jednání nelze jednoduše udělat otevřené,“ uvedl k pirátskému návrhu pro Echo24 Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL)

Piráti už počátkem března vyzvali EK, aby bezodkladně rozhodla v případu údajného střetu zájmů Babiše a ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD) kvůli unijním dotacím. Babiš i Toman už dříve pochybení odmítli. Podezření okolo oprávněnosti čerpání dotací ve výši přesahující dvě miliardy korun vyjádřili i právníci EK.

Podezření, že Babiš porušuje evropské nařízení o střetu zájmů, vznesla Transparency International ČR. Piráti se k ní připojili. Babiš podle nich i po vložení Agrofertu do svěřenských fondů může holding ovlivňovat, zároveň jako předseda vlády má vliv i na jednání o podobě evropského rozpočtu a o rozdělování evropských dotací v Česku.

Agrofert vlastnil do začátku předloňského roku Babiš, v únoru 2017 musel kvůli zákonu o střetu zájmů vložit akcie svých firem do svěřenských fondů. Babiš také čelí trestnímu stíhání kvůli unijní dotaci pro farmu Čapí hnízdo.

Evropský parlament loni v prosinci vyzval komisi k přijetí kroků ve věci možného Babišova střetu zájmů. Europoslanci požadovali mimo jiné pozastavení dotací pro Agrofert. Oettinger už předtím uvedl, že EK nebude proplácet české žádosti o proplacení dotací pro Agrofert. Státní zemědělský intervenční fond od loňského srpna, odkdy platí nové nařízení EU ohledně střetu zájmů, neproplatil koncernu Agrofert žádný nový projekt. Proplácí ale dotace na starší projekty nebo na přímé platby.

Čtěte také: Vepřové maso podraží, možná až o pětinu. Na vině je i africký mor prasat v Číně

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.