Šokující zpráva z Kyjeva. Babčenko nebyl zavražděn, vystoupil na tiskové konferenci

Šokující zpráva z Kyjeva. Babčenko nebyl zavražděn, vystoupil na tiskové konferenciAKTUALIZUJEME
Arkadije Babčenko na tiskové konferenci, kde oznamuje, že je naživu Foto:

Foto: Reuters

Svět

Předstíraná vražda

Ruský opoziční novinář Arkadij Babčenko, o jehož vraždě v úterý informovala média, je naživu. Ukrajinská tajná služba SBU o plánovaném útoku, který podle ní nařídily ruské tajné služby, věděla a v rámci zvláštní operace jí zabránila. Na tiskové konferenci to dnes oznámil šéf SBU Vasyl Hrycak. Novinář Babčenko v přímém televizním přenosu poděkoval ukrajinským úřadům, že mu zachránily život.

Živý přenos Živý přenos ukončen Čekáme
Ostatní online zpravodajství   

22:10 Ochrana pro Babčenka

Ukrajinské úřady poskytnou nepřetržitou ochranu ruskému opozičnímu novináři Arkadiji Babčenkovi, jehož plánované vraždě v Kyjevě zabránily ukrajinské bezpečnostní složky. Na svém facebooku to dnes oznámil ukrajinský prezident Petro Porošenko. Šéf ukrajinského státu se dnes ve svém sídle s Babčenkem setkal a poděkoval mu za spolupráci s ukrajinskými úřady.

19:10 Analytik Galeotti: Kreml může hrát v budoucnu svojí hru

Analytik Mark Galeotti upozorňuje na to, že Kreml získal do budoucna skvělý podklad pro vlastní argumentaci. „Když bude zabit někdo další, Rusko může hrát hru ‚jak víte, že se to doopravdy stalo?‘“ řekl expert.

19:00 Reportéři bez hranic tvrdě kritizují postup ukrajinských úřadů

„Reportéři bez hranic vyjadřují své nejhlubší rozhořčení v souvislosti s manipulací ukrajinských tajných služeb, což je novým krokem informační války. Pro vládu je vždy velmi nebezpečné hrát si s fakty, zvláště pak využívat novináře pro své falešné zprávy,“ napsal dnes na svém Twitteru generální tajemník RSF Christophe Deloire.

17:49 Moskva mluví o ukrajinské propagandě

Podle mluvčí ruského ministerstva zahraničí Mariji Zacharovové zpráva ohledně pokusu o zavraždění novináře Arkadije Babčenka v Kyjevě má zjevně mít propagandistický účinek. Napsala to na facebooku v reakci na zprávu z ukrajinské metropole, že Babčenko žije. Mluvčí prezidenta Vladimira Putina se k tomu zatím nechtěl vyjádřit. „To, že je Babčenko živ, je nejlepší zpráva. Kéž by tomu tak bylo vždy. Bohužel v jiných případech se maškaráda nezdařila. To, že byl v této historce podstrčený propagandistický účinek, je očividné,“ napsala Zacharovová ve svém příspěvku.

17:20 Babčenko se omluvil své ženě

„Zvláště se omlouvám své ženě. Je mi to líto, ale nebyla jiná možnost. Operace se připravovala dva měsíce. Já jsem se to dozvěděl před měsícem. Výsledkem operace bylo zadržení jedné osoby,“ prohlásil Babčenko, když se nečekaně objevil vprostřed tiskové konference ukrajinských tajných služeb.

17:00 Babčenko: Operace byla plánovaná dva měsíce, překazila moji vraždu

Babčenko uvedl na tiskové konferenci, že se omlouvá především své manželce. „Omlouvám se, ale nebyla jiná možnost. Trvalo dva měsíce celou operaci připravit, sám jsem se o ní dozvěděl před měsícem. Výsledkem je zatčení jedné osoby,“ uvedl novinář.

16:40 Ruský novinář Babčenko je naživu, jeho vraždu zinscenovali

Ruský opoziční novinář Arkadij Babčenko, o jehož vraždě v úterý informovala média, je naživu. Ukrajinská tajná služba SBU se o plánovaném útoku, který podle ní nařídily ruské tajné služby, věděla a v rámci zvláštní operace jí zabránila. Na tiskové konferenci to dnes oznámil šéf SBU, píší ukrajinská média. Novinář Babčenko v přímém přenosu poděkoval ukrajinským úřadům, že mu zachránily život.

14:00 Šéf ruské tajné služby popřel nařčení z vraždy Babčenka

Ředitel ruské tajné služby FSB Alexandr Bortnikov jako nesmysl a provokaci odmítl tvrzení ukrajinských představitelů, že úterní vraždu ruského opozičního novináře Arkadije Babčenka v Kyjevě spáchali ruští agenti.

9:40 Policie zveřejnila portrét podezřelého z Babčenkovy vraždy

Ukrajinská policie zveřejnila portrét muže podezřelého z vraždy ruského opozičního novináře Arkadije Babčenka.

středa 30.5.

21:30 Ukrajinský server Obozrevatel zveřejnil, že byl novinář Babčenko zastřelen

Podle ukrajinského serveru Obozrevatel byl Babčenko střelen do zad ve svém kyjevském bytě a zemřel v sanitce cestou do nemocnice. Policie smrt ruského novináře potvrdila s tím, že střelbu oznámila Babčenkova manželka.

úterý 29.5

Organizátora novinářovy vraždy, ukrajinského občana a prostředníka ruských tajných služeb, zatkly ukrajinské bezpečnostní složky dnes odpoledne v Kyjevě, uvedl podle agentury Interfax-Ukrajina šéf SBU. Organizátor vykonavateli útoku nabídl jako odměnu 30 000 amerických dolarů (670 000 korun) a jako zálohu mu vyplatil 15 000 dolarů. Samotný prostředník zločinu podle Hrycaka dostal od ruské strany 10 000 dolarů.

„Mohl bych vyjádřit soustrast rodině Arkadije Babčenka, ale neudělám to,“ řekl šéf SBU před shromážděnými novináři. Místo toho pozval ruského novináře do sálu.

Babčenko dnes uvedl, že ho ukrajinské úřady kontaktovaly měsíc před plánovanou „vraždou“. „Podle mých informací se zvláštní operace připravovala dva měsíce. Mě o tom informovali před měsícem… Celý měsíc jsme pak byli v kontaktu, přemýšleli jsme, pracovali společně,“ uvedl Babčenko před novináři v Kyjevě.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.