Bílého farmáře vítaly v Zimbabwe stovky lidí
návrat bílého farmáře
Když jednasedmdesátiletý farmář Rob Smart v červnu opouštěl svoji farmu v doprovodu ozbrojených policistů vyzbrojených slzným plynem a útočnými puškami AK-47, netušil, že bude v prosinci prvním bílým Zimbabwanem, kterému nová vláda umožní návrat. Stalo se tak poté, co nový ministr zemědělství Perence Shiri 13. prosince vyzval k okamžitému opuštění nezákonně zabraných farem. Stovky místních muže vítaly tancem a v slzách.
Na svůj pozemek ležící přibližně 200 kilometrů východně od metropole Harare dorazil Smart i s rodinou. Proces urychlila intervence prezidenta Emmersona Mnangagwy, který se o násilném vystěhování Smartových doslechl na investiční konferenci v Johannesburgu.
Rodina Smartových na farmě hospodařila od roku 1932. Po jejich odchodu pozemky i s domem využíval duchovní blízký Mugabemu. Nechal vyměnit zámky do části pokojů a vyvézt množství věcí. Zmizelo i oblečení, dětské hračky, tři zbraně, lahev stoletého vína nebo medaile, které Smartův otec Roy dostal za službu pro britskou koloniální správu.
Spolu se Smartovými byli vyhnáni i jejich zaměstnanci, kteří farmáře při emotivním přivítání málem povalili. „Jsem tak šťastná, že je zpátky. Vždy nám pomáhal a farma poskytovala práci mnoha našim mladým lidem,“ řekla agentuře Reuters třiaosmdesátiletá Anna Matemani, jejíž rodina u Smartových pracovala od třicátých let.
„Je mi líto dědových medailí,“ řekl Darryn Smart. „Můžete koupit stoly a židle, nemůžete koupit tuto rodinnou historii. Ale díky bohu, že jsme tady.“
Mugabeho autoritativní režim od konce 90. let prováděl násilné zábory půdy stovek farmářů z řad bělošských obyvatel Zimbabwe. Zdůvodňoval to potřebou nápravy dědictví po nadvládě bělošské menšiny z doby, kdy země byla britskou kolonií.
Změny ale vedly k problémům v zemědělském sektoru, které zhoršily již beztak špatný stav ekonomiky. Nový prezident Emmersona Mnangagwa při inauguraci slíbil, že bělošské farmáře, kteří přišli o pozemky, odškodní.