2 návrat bílého farmáře

Bílého farmáře vítaly v Zimbabwe stovky lidí

NOVÉ

Když jednasedmdesátiletý farmář Rob Smart v červnu opouštěl svoji farmu v doprovodu ozbrojených policistů vyzbrojených slzným plynem a útočnými puškami AK-47, netušil, že bude v prosinci prvním bílým Zimbabwanem, kterému nová vláda umožní návrat. Stalo se tak poté, co nový ministr zemědělství Perence Shiri 13. prosince vyzval k okamžitému opuštění nezákonně zabraných farem. Stovky místních muže vítaly tancem a v slzách.

Na svůj pozemek ležící přibližně 200 kilometrů východně od metropole Harare dorazil Smart i s rodinou. Proces urychlila intervence prezidenta Emmersona Mnangagwy, který se o násilném vystěhování Smartových doslechl na investiční konferenci v Johannesburgu.

Rodina Smartových na farmě hospodařila od roku 1932. Po jejich odchodu pozemky i s domem využíval duchovní blízký Mugabemu. Nechal vyměnit zámky do části pokojů a vyvézt množství věcí. Zmizelo i oblečení, dětské hračky, tři zbraně, lahev stoletého vína nebo medaile, které Smartův otec Roy dostal za službu pro britskou koloniální správu.

Spolu se Smartovými byli vyhnáni i jejich zaměstnanci, kteří farmáře při emotivním přivítání málem povalili. „Jsem tak šťastná, že je zpátky. Vždy nám pomáhal a farma poskytovala práci mnoha našim mladým lidem,“ řekla agentuře Reuters třiaosmdesátiletá Anna Matemani, jejíž rodina u Smartových pracovala od třicátých let.

„Je mi líto dědových medailí,“ řekl Darryn Smart. „Můžete koupit stoly a židle, nemůžete koupit tuto rodinnou historii. Ale díky bohu, že jsme tady.“

Mugabeho autoritativní režim od konce 90. let prováděl násilné zábory půdy stovek farmářů z řad bělošských obyvatel Zimbabwe. Zdůvodňoval to potřebou nápravy dědictví po nadvládě bělošské menšiny z doby, kdy země byla britskou kolonií.

Změny ale vedly k problémům v zemědělském sektoru, které zhoršily již beztak špatný stav ekonomiky. Nový prezident Emmersona Mnangagwa při inauguraci slíbil, že bělošské farmáře, kteří přišli o pozemky, odškodní.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Děláte převrat proti justici, napsala vládě šéfka polského Nejvyššího soudu


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.