Onemocnění srdce a cév nebolí, ale zabíjejí. Mnoho pacientů je však podceňuje
Srdeční a cévní onemocnění
Nemoci oběhové soustavy jsou v ČR dlouhodobě nejčastější příčinou úmrtí. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky se v roce 2017 podílely na úmrtí 40,1 % mužů a 45,6 % žen. Mnoha z nich by se přitom dalo předejít, pokud by pacienti se srdečními chorobami dodržovali léčbu, tedy například dbali na pravidelné braní léků. Upozornit na tuto problematiku se snaží projekt Srdce v hlavě.
Podle květnového průzkumu společnosti STEM/MARK, který byl proveden mezi 504 pacienty s vysokým krevním tlakem ve věku 35 a více let, téměř čtvrtina dotázaných netuší, že vyšší hodnoty jak krevního tlaku, tak cholesterolu zvyšují pravděpodobnost kardiovaskulárních příhod. Vysokou hladinu LDL cholesterolu má přitom podle průzkumu téměř polovina z dotázaných. Dle průzkumu navíc i vyplývá, že především lidé ve věkové skupině 35-45 let hladinu cholesterolu podceňují. Na lehkou váhu berou také pravidelné kontroly a pravidelné užívání léků.
Dle projektu Srdce v hlavě je jedním z řešení tzv. fixní kombinace. Jedná se o užívání léků, které obsahují více účinných látek najednou. Jedna taková tableta nahradí vícero druhů léků a tím pádem se riziko, že pacient na některý ze svých léků zapomene, podstatně sníží.
Cílem projektu Srdce v hlavě je informovat o rizicích kardiovaskulárních onemocnění, možnostech léčby i nutnosti jejího dodržování. Hlavní snahou projektu je upozornit pacienty na rizika, která jim při nedodržování předepsané léčby mohou způsobit vážné komplikace až fatální následky.