Radikální změnu Putinova chování si dosud nedovedu vysvětlit, zamýšlí se Klaus
KLAUS A UKRAJINA
Bývalý prezident Václav Klaus publikoval zamyšlení, v němž přiznává, že se mýlil, když se nechal slyšet, že nedojde k ruské agresi na Ukrajinu. Kroky prezidenta Vladimira Putina si podle svých slov doposud nedokáže vysvětlit. Válku je třeba neustále odsuzovat, netvařme se však, že Západ a Ukrajina neslyšely ruské obavy z expanze Severoatlantické aliance (NATO) dále na východ, prohlásil Klaus v příspěvku pro server Neviditelný pes, uveřejněný také na stránkách jeho institutu.
„Válka je pro mne absolutně nepřijatelnou metodou řešení jakýchkoli, jakkoli formulovaných nebo jakýmkoli ideologem vysvětlovaných a obhajovaných sporů mezi zeměmi. To říkám zcela jednoznačně a jsem si jist, že to není v rozporu s žádným mým dřívějším výrokem,“ uvedl Klaus.
Nečekal by prý, že silácké řeči a chřestění zbraněmi přerostou ve skutečný válečný konflikt. „Ukázalo se, že to byl z mé strany omyl, ale nejen z mé strany,“ dodal exprezident.
„Musím se přiznat, že si ani dnes, v devátý den války, radikální změnu jednání ruského prezidenta a lidí kolem něho neumím vysvětlit,“ míní Klaus. Putin podle něj očekával, že se dříve přistoupí k vyjednávání o příměří a ponechání části ukrajinského území, což se však nestalo. „Ukrajina i Západ se do poslední chvíle tvářily, že ruské obavy z přibližování NATO do své bezprostřední blízkosti neslyší. Resp., že je možná slyšely, ale myslely si, že je to z ruské strany jeden z dalších pokusů o zastrašování a o zlepšování vyjednávací pozice pro další kolo nějakých jednání,“ doplnil.
Majdanskou revolucí v roce 2014 a zbavením se prokremelského prezidenta Viktora Janukovyče podle Klause bohužel nedošlo k ukončení napětí mezi Kyjevem a Moskvou, ale právě naopak. Takový stav nemohl trvat navždy, protože země nehledaly kompromis, míní bývalý prezident.
„Co by se muselo stát, aby došlo ke zvratu situace v Rusku? Nedovedu si ji představit bez personální změny ruského politického vedení. Je to vůbec představitelné? „Klidnou“ (tedy bez občanské války) změnu blokuje historický deficit ruského státu – absence skutečných politických stran a s tím spojená absence parlamentní demokracie. Vyjádřeno naší terminologií, v Rusku nebyla provedena postkomunistická politická transformace,“ uzavírá Klaus s tím, že nepochybuje, že Vladimir Putin bude poražen.