Novým japonským císařem se po abdikaci svého otce stal Naruhito

Novým japonským císařem se po abdikaci svého otce stal NaruhitoNOVÉ
Svět

Nový japonský císař

Echo24

Novým japonským císařem se o půlnoci místního času stal 59letý Naruhito. Tím zároveň skončila 30letá éra císaře Akihita, který se vzdal trůnu ve prospěch staršího ze svých dvou synů. 

S novým císařem v zemi vycházejícího slunce začala úderem místní půlnoci nová éra nazývaná Reiwa, což znamená „krásná harmonie“. Naopak skončilo období zvané Heisei, neboli „všudypřítomný mír“, spjaté s Akihitem.

Akihito abdikoval ve svých 85 letech ze zdravotních důvodů. Je prvním abdikujícím japonským císařem za posledních 200 let. Svůj úmysl vzdát se trůnu oznámil už v roce 2016, kdy sdělil, že už fyzicky nestačí na plnění svých povinností.

Dosavadní korunní princ Naruhito nástup na chryzantémový trůn formálně potvrdí na středeční ranní ceremonii, které se podle tradice nesmí účastnit ženské příslušnice císařské rodiny, tedy ani Naruhitova choť Masako a dcera Aiko.

Kosmopolitně založený absolvent Oxfordské univerzity Naruhito rovněž slavnostně převezme panovnické insignie, mezi nimiž jsou posvátný meč, císařské klenoty a pečeti. Pronést má také svůj první veřejný projev coby 126. japonský císař. Ceremoniály spojené s nastoupením nového císaře na trůn budou trvat až do podzimu.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články