Kissinger: Není moudré zaujmout stejný nepřátelský postoj k Rusku i Číně
POHLED KISSINGERA
Není moudré zaujmout nepřátelský postoj ke dvěma protivníkům způsobem, který je spojí. Na adresu současné americké administrativy a její politiky vůči Číně a Rusku to řekl v rozhovoru s deníkem s Financial Times v minulých dnech nestor americké zahraniční politiky, bývalý poradce pro národní bezpečnost a exministr zahraničí Henry Kissinger. Kritky si všímá například magazín Newsweek nebo italský analyticko-komentativní server Il sussidiario.
Podle Kissingera dojde po ukončení ukrajinské války k významným geopolitickým změnám ve světě. Za pár dní už 98letý tvůrce americké zahraniční politiky druhé poloviny 20. století upozorňuje, že pro Čínu a Rusko není přirozené mít stejné zájmy ve všech záležitostech. Právě tato premisa vedla Kissisngera k tomu, že USA počátkem 70. let navázaly zcela nové vztahy s Čínou a tím citelně oddělily zájmy Pekingu a Moskvy. Tento stav s nastupující globalizací pak přetrval v podstatě až do nástupu Vladimira Putina do Kremlu a Si Ťin-pchinga do vedení mohutně sílící Číny.
Kissinger nyní v podobném duchu argumentuje, že po válce na Ukrajině bude muset Rusko minimálně přehodnotit svůj vztah k Evropě a k NATO a není tak moudré zaujmout nepřátelský postoj ke dvěma protivníkům způsobem, který je spojí.
Obě země, Rusko a Čínu spojuje "protizápadní" politika, i když je to Peking, kdo tahá za delší konec. Nedlouho před ruskou invazí na Ukrajinu se sešel na olympiádě Putin s prezidentem Si a uzavřeli řadu dvoustranných dohod, které dále posílily především vzájemné ekonomické vazby. Spekuluje se, že jednali tehdy i o chystaném ruském útoku na Ukrajinu. Peking ale v určitých ohledech umožňuje sankcionovanému Rusku provádět svou politiku a obchody, ale uznává ukrajinskou územní celistvost a retoricky deklaruje mírové řešení. Na situaci tak profituje, i když právě ne všechny zájmy obou zemí jsou identické, jak upozorňuje i Kissinger.
V souladu s obavami Kissingera se pak může jevit i nejnovější krok Spojených států. Ty v posledních mesících zintenzivněly své vztahy, zvláště vojenské, se svými tradičními spojenci v Tichomoří, na úkor stále asertivnější Číny. Vznikl obranný pakt s Austrálií, Novým Zélandem a Británií, viditelně se zvýšila americká podpora Tchaj-wanu, který Čína stále více vojensky provokuje. Nyní se USA po letech vracejí i k podpoře zemí ASEAN. Hongkongský deník South China Morning Post, který teď už většinou vyjadřuje pročínské postoje, v sobotu tvrdí, že naklonit si znovu ASEAN ale nebude pro Washington tak jednoduché.