1 světový silniční kongres

Ukážeme světu, jak se staví dálnice, pochlubil se Ťok

, NOVÉ

Témata: , ,

Země, která je v poslední době proslulá zejména tím, že staví a otevírá nové úseky dálnic tempem 17 kilometrů ročně, bude za pět let hostit Světový silniční kongres. Oznámil to ministr dopravy Dan Ťok, který organizaci kongresu považuje za úspěch, odborníkům se chce pochlubit mimo jiné dopravním propojením s ostatními regiony. Světoví experti se přitom v roce 2023 sjedou do země, která přes dvacet let nedokázala dokončit dálnici do Vídně. Stavba posledního úseku dálničního spojení do Berlína se z avizovaných tří protáhla na více než 9 let.

Česká metropole naposledy hostila kongres v roce 1971, podle Ťoka k jejímu pořadatelství Česku pomohlo velké diplomatické úsilí. „Pro Českou republiku je možnost hostit Světový silniční kongres úspěchem a velikou prestiží. Do Prahy se sjedou dopravní experti z celého světa. Budeme mít velkou příležitost prezentovat se jako země, která se od sedmdesátých let výrazně proměnila a může se právem řadit mezi moderní evropské státy,“ uvedl ministr dopravy Dan Ťok (za ANO).

Podle ministerstva dopravy ovlivnila místo konání kongresu také geografická poloha Prahy a její dopravní dostupnost. „Svým umístěním nabízí vynikající a dostupné dopravní propojení s ostatními světovými regiony,“ píše ministerstvo. To je však přinejmenším v silniční dopravě problematické, nedaří se zejména plánovaná dostavba klíčových úseků dálnic.

Praha získala v Japonsku v tajném hlasování o pořádání kongresu celkem 122 hlasů, druhé Sydney 66 a Kuala Lumpur 32. K vítězství české metropoli pomohlo podle ministerstva i vhodné profesní zázemí pro odborníky silniční dopravy.

Světová silniční asociace PIARC je mezinárodní neziskové a apolitické sdružení, které se věnuje rozvoji mezinárodní spolupráce v oblasti silniční dopravy a silniční infrastruktury. Světový silniční kongres se pořádá od roku 1909. Naposledy se konal v roce 2015 v Soulu, v příštím roce Světový silniční kongres bude ve Spojených arabských emirátech.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Horší než se čekalo. Problém má stovka pražských mostů

Zbytečná práce? Kolony vozidel na D1 zničily asfalt během uzavírky

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.