1 Podvod na Češkách

Znala ho jen z Facebooku. Češka poslala „americkému vojákovi“ přes milion, který musí splácet

, NOVÉ

Témata: , ,

V tuzemsku se množí případy podvodníků, kteří vystupují coby příslušníci americké armády. Tito falešní vojáci si přes sociální sítě píší s ženami, kterým se nejprve snaží zalíbit a následně od nich lákají peníze. Poslední nahlášený případ je z minulého týdne. Žena z Libereckého kraje „americkému vojákovi“ naletěla a v průběhu několika týdnů mu zaslala přes jeden milion korun. O případu informovala Policie ČR.

Žena z Liberecka byla podvodníkem oslovena koncem ledna tohoto roku přes sociální síť Facebook. Osoba se vydávala za amerického vojáka nasazeného v Afghánistánu, který se ženě svěřil, že by se chtěl vyvázat ze služby v armádě a přesunout do České republiky. „K uskutečnění jeho plánů mu ale chyběly peníze. Tvrdil, že jich má hodně, ale že jsou uložené v bezpečnostním sejfu. Dostat se k nim údajně nemohl, protože měl zakázáno opustit své  stanoviště v Afghánistánu. Jediným řešením byl odchod z armády a k němu mu měla ona dopomoci. Voják ji ujišťoval, že jí všechny peníze, které mu půjčí, vrátí,“ sdělila mluvčí Policie ČR Ivana Baláková.

Falešný voják od ženy v období od 11. února do 20. března vylákal celkem přes jeden milion korun. Žena postupně posílala menší částky na účty v Německu či Turecku. Jednalo se například o 3 500 eur za vykoupení z armády či poplatek 10 200 eur za přepravu zavazadla. Podvedené ženě však následně přicházely zprávy o neúspěšných platbách, tak některé částky zaslala znovu. Celková částka se tak postupně navyšovala. Většinu peněz si navíc vypůjčila v bance, které nyní každý měsíc musí posílat splátku úvěru ve výši kolem 20 tisíc korun. 

Ženu si falešný voják získal díky pěkné profilové fotografii, pravděpodobně převzaté z některého z internetových portálů, a také intenzivní komunikaci. Komunikaci trvající jen několik týdnů provozovali prostřednictvím Facebooku a později přešli na komunikační kanál Hangouts. Ke komunikaci navíc používali internetový překladač a psali si v českém jazyce.

Podle České policie se případy s pracovním názvem „americký voják“ objevují čím dál více. Přibývá jich zejména od začátku letošního roku. V březnu se navíc přihlásila žena, která falešnému vojákovi poslala dokonce 3 720 000 korun.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Přibývá případů „falešných vnuků“. Podvodníci lákají z důchodců peníze

Policie obvinila muže z podvodu se škodou 1,5 miliardy korun

,