1 Podvod na Češkách

Znala ho jen z Facebooku. Češka poslala „americkému vojákovi“ přes milion, který musí splácet

, NOVÉ

Témata: , ,

V tuzemsku se množí případy podvodníků, kteří vystupují coby příslušníci americké armády. Tito falešní vojáci si přes sociální sítě píší s ženami, kterým se nejprve snaží zalíbit a následně od nich lákají peníze. Poslední nahlášený případ je z minulého týdne. Žena z Libereckého kraje „americkému vojákovi“ naletěla a v průběhu několika týdnů mu zaslala přes jeden milion korun. O případu informovala Policie ČR.

Žena z Liberecka byla podvodníkem oslovena koncem ledna tohoto roku přes sociální síť Facebook. Osoba se vydávala za amerického vojáka nasazeného v Afghánistánu, který se ženě svěřil, že by se chtěl vyvázat ze služby v armádě a přesunout do České republiky. „K uskutečnění jeho plánů mu ale chyběly peníze. Tvrdil, že jich má hodně, ale že jsou uložené v bezpečnostním sejfu. Dostat se k nim údajně nemohl, protože měl zakázáno opustit své  stanoviště v Afghánistánu. Jediným řešením byl odchod z armády a k němu mu měla ona dopomoci. Voják ji ujišťoval, že jí všechny peníze, které mu půjčí, vrátí,“ sdělila mluvčí Policie ČR Ivana Baláková.

Falešný voják od ženy v období od 11. února do 20. března vylákal celkem přes jeden milion korun. Žena postupně posílala menší částky na účty v Německu či Turecku. Jednalo se například o 3 500 eur za vykoupení z armády či poplatek 10 200 eur za přepravu zavazadla. Podvedené ženě však následně přicházely zprávy o neúspěšných platbách, tak některé částky zaslala znovu. Celková částka se tak postupně navyšovala. Většinu peněz si navíc vypůjčila v bance, které nyní každý měsíc musí posílat splátku úvěru ve výši kolem 20 tisíc korun. 

Ženu si falešný voják získal díky pěkné profilové fotografii, pravděpodobně převzaté z některého z internetových portálů, a také intenzivní komunikaci. Komunikaci trvající jen několik týdnů provozovali prostřednictvím Facebooku a později přešli na komunikační kanál Hangouts. Ke komunikaci navíc používali internetový překladač a psali si v českém jazyce.

Podle České policie se případy s pracovním názvem „americký voják“ objevují čím dál více. Přibývá jich zejména od začátku letošního roku. V březnu se navíc přihlásila žena, která falešnému vojákovi poslala dokonce 3 720 000 korun.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Přibývá případů „falešných vnuků“. Podvodníci lákají z důchodců peníze

Policie obvinila muže z podvodu se škodou 1,5 miliardy korun

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.