Fanoušci amerických krimi pořadů mají zkreslenou představu o realitě, zjistil výzkum
SLEDOVÁNÍ TELEVIZE
Pro některé diváky může být složité oddělit atraktivní televizní fikci od skutečného světa. Například fanoušci amerických kriminálních pořadů častěji podléhají zkresleným představám o trestním systému ve vlastní zemi. Zjistili to rakouští vědci z vídeňských univerzit při výzkumu, ze které vyplývá, že 18 procent Rakušanů žilo v mylné domněnce o trestu smrti. Ti si totiž mysleli, že v jejich zemi, stejně jako v některých státech USA, se stále trest smrti praktikuje. Nejvíce takových omylů vycházelo právě od lidí, kteří pravidelně sledují kriminální pořady z produkce Spojených států, píše odborný časopis Frontiers in Psychology.
Výzkumný tým vycházel z kultivační teorie. Ta tvrdí, že televizní vysílání vytváří uzavřený symbolický svět, a pokud je jedinec dlouhodobě vystaven jeho vlivu, pozměňují se jeho představy o skutečném světě a jeho smysl pro skutečnost oslabuje. Část lidí v rakouském výzkumu měla například zkreslenou představu o trestu smrti, který byl ve většině západních zemí, včetně Rakouska i České republiky, již dávno zrušen. Avšak v amerických kriminálkách je často zobrazován a zmiňován.
Vědci zkoumali kultivační teorii v praxi za pomoci webového průzkumu. ,,V průřezovém webovém průzkumu jsme pracovali se vzorkem 1 002 jednotlivců, kteří reprezentovali rakouskou populaci z hlediska pohlaví, věku, vzdělání a regionu bydliště,“ popsali autoři výzkumu metodu zkoumání. ,,Zeptali jsme se na jejich týdenní sledování televize a amerických kriminálních pořadů, následně jsme změřili jejich přesvědčení o trestání smrtí v Rakousku,“ dodali.
Přestože obecné sledování televize nebylo spojeno s mylným vnímáním trestu smrti, analýza dat vědcům poskytla podpůrné důkazy pro potvrzení kultivačního efektu alespoň pro specifický televizní žánr. ,,Čím více amerických kriminálních pořadů účastníci výzkumu sledovali, tím byla větší pravděpodobnost, že považovali trest smrti za aktuální i v Rakousku.