Vážné narušení syrské suverenity. Rusko obvinilo Izrael, svými nálety prý ohrozil civilní letadla

Vážné narušení syrské suverenity. Rusko obvinilo Izrael, svými nálety prý ohrozil civilní letadlaAKTUALIZOVÁNO
Svět

Izraelské nálety

Rusko ve středu v reakci na údajné izraelské úterní nálety v Sýrii obvinilo Izrael z vážného narušení syrské suverenity a ohrožení dvou civilních letadel. S odvoláním na sdělení ruského ministerstva zahraničí a obrany o tom napsala agentura AFP. Krátce nato izraelský premiér Benjamin Netanjahu izraelskou armádu pochválil a poznamenal, že nedopustí, aby Írán měl stálé vojenské zastoupení v Sýrii. Syrská státní média v úterý informovala, že aktivovala svou protivzdušnou obranu, a později upřesnila, že sestřelila izraelské rakety.

"Je jasné, že jde o závažné narušení syrské suverenity," uvedlo ve středu v prohlášení ruské ministerstvo zahraničí, podle kterého nálety vyvolaly vážné důvody k obavám.

Dříve ve středu ruské ministerstvo obrany oznámilo, že úterní izraelské nálety v Sýrii přímo ohrozily dvě civilní letadla, z nichž jedno mělo přistát v Damašku a druhé v Bejrútu. Syrská armáda plně neaktivovala svou protivzdušnou obranu, aby civilní letouny neohrozila, oznámil mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov. Doplnil, že syrští letoví dispečeři následně přesměrovali letadlo mířící do Damašku na ruskou leteckou základnu Hmímím. Civilní letouny podle Moskvy nebyly ruské.

Syrská protivzdušná obrana podle Ruska 14 z 16 izraelských raket odpálených na cíle u Damašku zneškodnila, dvě zasáhly vojenské sklady. Bombardování podle syrských státních médií zranilo tři syrské vojáky.

Syrské ministerstvo zahraničí ve svém středečním prohlášení obvinilo Izrael, že zhoršuje krizi v zemi a brání syrské vládě ve válce proti terorismu. V dopisech zaslaných generálnímu tajemníkovi OSN a Radě bezpečnosti diplomacie uvedla, že k izraelským náletům by nedošlo, kdyby neexistovala "neomezená" americká podpora Izraele.

Izraelské nálety odsoudilo i libanonské ministerstvo zahraničí. Jak uvedlo, podporuje právo Damašku bránit svrchovanost země. Libanonský vyslanec při OSN již dostal za úkol podat v Radě bezpečnosti stížnost proti "nebezpečným izraelským krokům, které ohrožují stabilitu v regionu", uvedla diplomacie ve svém prohlášení.

Izrael v předchozích letech provedl stovky leteckých útoků na syrské území, kde míří na íránské cíle a na spojence Íránu z libanonského Hizballáhu. Írán pomáhá spolu s Ruskem syrskému prezidentu Bašáru Asadovi v občanské válce, Izrael se ale obává rozmáhání íránského vlivu v blízkosti svého území.

Netanjahu se ve středu k údajnému izraelskému náletu před novými vojenskými piloty nevyjádřil, poznamenal však, že Izrael nadále podniká kroky proti Íránu, a to "i v uplynulých dnech". Izraelský premiér zároveň zdůraznil, že izraelské letectvo má velké schopnosti a dokáže operovat blízko i hodně daleko. Dodal, že rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa o stažení amerických vojáků ze Sýrie "nezmění naši politiku".

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Na Ukrajině skončil válečný stav. „Ruská hrozba nezmizela,“ varuje ale Porošenko

Rusko vyzkoušelo za dohledu Putina novou superzbraň – raketu dosahující hyperzvukové rychlosti

Související články