Oběti sexuálního násilí přešly v Egyptě do protiútoku
SEXUÁLNÍ NÁSILÍ
Sexuální násilí je v životě žen a dívek v Egyptě už dlouho hluboce zakořeněno, nyní se ale oběti vzepřely a odpovídají dosud nevídaným protiútokem. Na BBC o tom píše egyptsko-irská spisovatelka Salma El-Wardanyová. Říká, že každá Egypťanka, kterou zná, může vyprávět svou vlastní zkušenost se sexuálním obtěžováním, útokem nebo znásilněním.
V zemi, kde u výběru oblečení není ani tak prioritou vzhled jako spíše ochranná funkce oděvu, se to stalo součástí každodenního života. Kultura patriarchátu, náboženství a konzervatismu dlouhá léta znamenala, že ženy o sexuálním obtěžování mlčely, protože běžně dochází k obviňování oběti. Teď ale ženy a dívky desetiletí ticha prolomily, začaly sdílet své zkušenosti se sexuálními útoky na sociálních sítích, vzájemně se povzbuzovat a požadovat spravedlnost.
Celé to začalo v červenci, když se na internetu objevila obvinění proti studentovi Ahmadu Bassamu Zakímu. Když dvaadvacetiletá studentka Nadín Ašrafová vytvořila pro sdílení těchto obvinění instagramový účet s názvem Assault Police, obdržela záplavu zpráv od žen, které tvrdily, že je Zakí vydíral, napadal, obtěžoval nebo znásilnil. Zakí byl o několik dní později zatčen a nyní čelí obvinění ze sexuálního napadení tří nezletilých dívek a vydírání další. Student obvinění odmítá. Účet Assault Police už má 200.000 sledujících.
Z odezvy a z rychlosti, jakou případ nabral, byla Ašrafová v šoku. Podle ní se „v řádu dní objevil v parlamentu návrh zákona o ochraně identity ženy, která se stane obětí zločinu sexuální povahy“.
Také snahy aktivistky Sabah Chudírové, která se po trýznivé zkušenosti se sexuálním napadení loni odstěhovala do USA a nyní podporuje ženy v tom, aby se ozvaly, a propojuje je s právníky a terapeuty, začínají padat na úrodnou půdu.
Nejvyšší náboženská autorita v zemi, káhirská mešita Al-Azhar letos zveřejnila prohlášení na podporu žen. Konstatovala v něm, že oblečení žen nemůže být ospravedlněním útoku. „A většina mešit byla požádána, aby se v nich při prvních pátečních modlitbách o hnutí (Assault Police) mluvilo o tom, že jsou proti sexuálnímu násilí,“ říká Chudírová.
To vše vyvolalo debatu o svalování viny na oběť a roli náboženství. Věc podpořili známé osobnosti a vlivní lidé na sociálních sítích a do debaty se zapojili i muži. Mezi nimi je například egyptský dobrodruh Umar Samra. „Začal jsem být naštvaný a frustrovaný kvůli tomu, co se děje, dosáhlo to absurdní úrovně. Myslím, že se to spraví jen v případě, že muži převezmou odpovědnost za svoje činy a doženou k tomu také ostatní,“ okomentoval věc Samra.
I tak ale přetrvávají obavy. Dlouholetá snaha zastánců práv žen o zlepšení legislativy týkající se sexuálního násilí se zatím setkala jen s malým úspěchem. Znásilnění je jen zřídka trestně stíháno, a sexuální obtěžování bylo postaveno mimo zákon až v roce 2014.
Podle Rothny Begumové z organizace Human Rights Watch vláda ženám dává najevo, že pokud se ozvou, nahlásí znásilnění nebo fakt, že byly jeho svědkem, musejí počítat s tím, že budou zatčeny. Ženy toho dávají hodně všanc, což činí současné hnutí ještě pozoruhodnějším.
Nehledě na právní systém, který ženám nedává úplnou ochranu, negativní reakce, které se jim může dostat od rodin a fakt, že v zemi stále přetrvávají takzvané vraždy ze cti, jsou egyptské ženy a dívky hlasitější než kdy dřív.
Egyptsko-americká novinářka a feministka Mona Eltahawyová říká, že „zůstává tvrdohlavě optimistická (...) ohledně toho, že (v Egyptě) začíná feministická revoluce“, přestože například nedávný případ zatčení dívek za příspěvek na sociální síti TikTok je dokladem, že úřady se snaží ženy umlčet a utlačovat. „Když se dívám na ty mladé ženy, dívky a členy LGBT komunity, jak vzali útokem atmosféru studu, jsem nadšená,“ říká Eltahawyová.