CME, která vlastní i TV Nova, zvažuje prodej celé společnosti. Ve hře je i Kellner

PRODEJ TELEVIZÍ

CME, která vlastní i TV Nova, zvažuje prodej celé společnosti. Ve hře je i KellnerAKTUALIZOVÁNO 1
Ekonomika

Echo24

Společnost Central European Media Enterprises (CME), která provozuje i českou TV Nova, zahájila přezkum strategických možností, včetně případného prodeje společnosti. Společnost to oznámila na svých webových stránkách.

„Strategické alternativy mohou mimo jiné zahrnovat prodej části nebo celé společnosti, fúzi s jiným strategickým partnerem, rekapitalizaci nebo pokračování v realizaci dlouhodobého podnikatelského plánu CME,“ uvedla společnost ve svém sdělení. Dodala, že má podporu společnosti AT&T, která je jejím většinovým vlastníkem.

Podle zákulisních má o koupi CME zájem i Petr Kellner s podporou jemu blízkých miliardářů. 

Zpráva agentury Reuters z prosince 2017 uváděla, že o koupi podílu ve společnosti Central European Media Enterprises měla čínská energetická a investiční skupina CEFC a česko-slovenská finanční skupina Penta Investments. Firmy Penta a CEFC podle zdrojů Reuters již předložily nabídku na CME a dohoda již byla blízko.

Kellnerův zájem o Bulharsko

Investiční skupina PPF chtěla koupit od skupiny Modern Times Group (MTG) 95procentní podíl v bulharské mediální společnosti Nova Broadcasting Group i zbylých pět procent od společnosti Eastern European Media Holdings. Transakci však loni neschválil bulharský antimonopolní úřad.

Bulharský regulační úřad zablokoval prodej bulharské Nova Broadcasting Group české PPF loni v červenci. Komise pro ochranu hospodářské soutěže uvedla, že značný počet médií vlastněných společností Nova Broadcasting a PPF jim dává konkurenční výhodu na trhu s mediálními službami, což by je mohlo motivovat ke zvýšení cen, změně podmínek stávajících smluv nebo k omezení přístupu na trh.

30 televizních kanálů CME

CME, jejíž tržní kapitalizace podle pátečního závěru cen akcií na burze Nasdaq činí 877 milionů dolarů, zaznamenala v posledních letech růst zisku, letos očekává zvýšení zisku před odpisy a amortizací (OIBDA) o deset až 12 procent z loňských 222,7 milionu dolarů. Skupině se v poslední době daří také snižovat dluhové zatížení, její čistý dluh na konci loňského roku klesl na 765 milionů dolarů z 1,1 miliardy dolarů v roce 2017.

Společnost uvedla, že přezkum nemusí vyústit v transakci a že žádný harmonogram nebyl pro tento proces stanoven. Jejími finančními poradci jsou společnosti Allen & Company LLC a BofA Merrill Lynch, právním poradcem Covington & Burling LLP.

CME provozuje 30 televizních kanálů. Součástí CME je společnost CET 21, která je držitelem licencí na vysílání televizních stanic Nova, Nova Cinema, Nova Sport, Nova 2, Nova Action, Nova Gold a Nova International.

Vedle ČR má CME aktivity na Slovensku, v Rumunsku a v Bulharsku. Firma na konci července ukončila prodej svých aktiv v Chorvatsku a letos v lednu zrušila dohodu o prodeji svých aktivit ve Slovinsku.