1 Onemocnění způsobená kouřením

Brazilská vláda chce, aby výrobci cigaret platili za léčbu nemocí. Sumu by ještě vypočítala

, Nové

Témata: , , ,

Brazilská vláda chce po velkých tabákových společnostech působících v této největší jihoamerické zemi, aby se podílely na výdajích brazilského zdravotnictví na léčbu nemocí způsobených kouřením. S odvoláním na vládu to uvedla agentura EFE. Vláda podala příslušný podnět k brazilskému federálnímu soudu.

„Léčba nemocí způsobených spotřebou cigaret stojí státní zdravotnictví ročně desítky miliard realů (skoro šestkrát více Kč),“ uvádí se ve zdůvodnění žádosti právního orgánu vlády k federálnímu soudu. Konkrétní částku dokument neuvádí, ta má být vypočítána až v případě, že soud vydá souhlasné stanovisko.

Vláda žádá odškodnění za posledních pět let za léčbu pacientů, kteří měli některou z více než dvou desítek nemocí, u nichž je podle brazilské vlády prokázána souvislost s aktivním či pasivním kouřením. Vláda také navrhuje, aby výrobci cigaret přispívali poměrnou částkou na léčbu těchto nemocí i v dalších letech.

„Například jen u rakoviny plic je 90 procent případů způsobeno kouřením,“ uvedl zástupce brazilské vlády na tiskové konferenci. Citoval tak statistiky Národního ústavu pro výzkum rakoviny (INCA). Podle tohoto brazilského státního ústavu způsobuje užívání tabáku kromě rakoviny plic také mimo jiné rakovinu slinivky, jater, jícnu, hrtanu či žaludku.

Jako další argumenty uvedla brazilská vláda špatné informování či zamlčování faktů uživatelům cigaret ze strany výrobců, nebo prodej cigaret označovaných „light“, což může vyvolávat nesprávný dojem, že jsou méně škodlivé pro zdraví.

Podle agentury EFE ovládají 90 procent trhu výroby cigaret a obchodu s nimi brazilské pobočky americké společnosti Philip Morris. Právní orgán brazilské vlády popřel, že by snahou o odškodnění chtěl tyto a další firmy vytlačit z místního trhu.

Brazílie je přitom už čtvrtstoletí světovým lídrem ve vývozu tabákových listů a zhruba 70 procent národní produkce tabáku je určeno na vývoz.

Podle loňských údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) zemře v důsledku užívání tabáku ročně ve světě přes sedm milionů lidí, z toho 900.000 jsou nekuřáci vystavení pasivnímu kouření.

Čtěte také: Do Německa se vrací ‚zlý‘ vlk. Berlín chystá zjednodušit odstřel šelem

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Týdeník Echo

od 1099 Kč

Vychází každý čtvrtek

Více info

EchoPrime

od 249 Kč

Vychutnejte si neomezený přístup k prémiovému obsahu určenému pouze předplatitelům, který nemá na českém internetu obdoby

Více info
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.