Podle Babiše má Stuchlík za sebou Harvard, přitom se tam jen mihnul

kontroverzní kandidát

Podle Babiše má Stuchlík za sebou Harvard, přitom se tam jen mihnulNOVÉ
Petr Stuchlík s Andrejem Babišem Foto:

Foto: Facebook Andreje Babiše

1
Domov
Echo24
Sdílet:

Premiér Andrej Babiš na svém facebookovém profilu vychvaloval svého kandidáta na pražského primátora Petra Stuchlíka. Uvedl, že má za sebou Harvard, stejně jako bývalý starosta New Yorku Michael Bloomberg či první americký prezident George Washington. Stuchlík přitom na Harvardu pouze absolvoval krátký kurz pro majitele firem. Kolem Stuchlíka se tak nabalují další kontroverze. V červenci deník Echo jako první upozornil na jeho angažmá ve Fair Creditu, společnosti poskytující problematické krátkodobé půjčky za vysoké úroky.

„Má za sebou Harvard. Přesněji Harvard Business School. Tuhle nejstarší a nejuznávanější obchodní školu na světě absolvoval třeba i bývalý starosta New Yorku Mike Bloomberg nebo prezident George W. Bush. A samozřejmě by se jich našlo víc,“ napsal Babiš na svůj Facebook.

Server Seznam Zprávy přitom upozornil, že kandidát na primátora se nemůže s velikány americké politiky svým vzděláním vůbec rovnat. Absolvoval jen několikatýdenní kurz – pro majitele firem (OPM). Washington a Bloomberg přitom prošli několikaletým denním studiem a získali MBA. „Oficiálně jsem absolvent,“ hájí se Stuchlík pro Seznam. 

Pirátský poslanec Tomáš Martínek na svém Facebooku uvedl, že se v rámci kurzu OPM ani neskládají žádné zkoušky a nepíše se žádná závěrečná práce:  „Podle dostupných informací si Petr Stuchlík zaplatil program Setkání OPM. Z oficiálních stránek Harvardu, se dozvíme, že se jedná o třítýdenní setkání ve 3 blocích. Forma setkávání a diskuzí značí, že se zde neskládají zkoušky, nepíše žádná závěrečná práce (to je pro kandidáty ANO asi výhodou), ani nezískává žádný titul.“

Petr Stuchlík vystřídal na pozici lídra pražské kandidátky hnutí ANO poslance Patrika Nachera. Stuchlíkovo angažmá ve Fair Creditu, na které upozornilo Echo24 vzbudilo kritiku záhy po oznámení, že nahradí Nachera. Stuchlík, který získal přezdívku „Babišův lichvář“ zprvu uvedl, že společnost Fair Credit je pro něj jednou z mnoha pasivních investic a investoval do ní až poté, co se ujistil, že funguje eticky správně. Půjčky jsou podle něj drahé, ale odpovídá to míře rizikovosti u tohoto typu úvěrů. Pod tlakem mediální kritiky ale Stuchlík nakonec z kontroverzní firmy Fair Credit vycouval Svůj 24procentní podíl prodal svému obchodnímu partnerovi Martinu Nejedlému.

Nejedlý převzal Stuchlíkův podíl i s dluhy společnosti, které se s ním pojí. Firma se od doby svého založení před šesti lety potýká s finančními problémy, za dobu své existence prodělala už přes 475 milionů korun.

Fair Credit je společnost poskytující úvěry. V Indexu odpovědného úvěrování, který vydává organizace Člověk v tísni, se Fair Credit umístila třicátá ze 42 hodnocených společností.

V praxi vypadá půjčování u společnosti Fair Credit tak, že kdo si u firmy půjčí maximální možnou částku 150 tisíc korun se splatností 36 týdnů, zaplatí při úroku téměř 57 procent a RPSN 83 procent dohromady téměř 333 tisíc. Úvěr na 20 tisíc se splatností 60 týdnů má úrok přes 32 procent, RPSN však celých 206 procent a Fair Creditu se tedy vrátí 36 tisíc korun. Nejvyšší možné RPSN nastává v případě, kdy si klient chce půjčit nižší obnos při kratší době splácení. Při půjčce ve výši 20 tisíc korun na 45 týdnů je RPSN 254 procent, zatímco úrok 35,5 procent, což znamená, že Fair Creditu se na konci sejde takřka 25 tisíc korun. Pokud si dlužník půjčí 45 tisíc korun a chce je splácet 24 týdnů, RPSN klesne jen na 115 procent, avšak úrok vystoupí na 60,75 procent. Klient pak musí společnosti vrátit 90 744 korun.

Čtěte také: Slibem nezarmoutíš. Babiš říkal, že chce řešit lichvu, nic se však neděje

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články