Radikální Palestinci vypálili na Izrael další rakety

Radikální Palestinci vypálili na Izrael další raketyNOVÉ
Svět

Raketové útoky na Izrael

Radikální Palestinci vypálili v noci na čtvrtek na území Izraele z Pásma Gazy devět raket. Jednu z nich izraelská armáda zachytila, další spadly do polí, informovala agentura AP. Několik dní po vyhlášení klidu zbraní tak situace kolem Pásma Gazy dál eskaluje. Ve středu večer byli při izraelských útocích v pobřežním palestinském pásmu zabiti tři členové tamního vládnoucího radikálního hnutí Hamás. Izrael hrozí rozsáhlým vojenským zásahem v oblasti.

Izraelský ministr pro vnitřní bezpečnost Gilad Erdan rozhlasu řekl, že v Pásmu Gazy se zjevně schyluje k „širší vojenské ofenzivě“. „Kvůli chování Hamásu se bohužel mílovými kroky blížíme situaci, v níž armáda musí zahájit rozsáhlou operaci,“ dodal Erdan. Čtyři roky po konfliktu v Pásmu Gazy je podle něj situace pro obyvatele okolního izraelského pohraničí nesnesitelná.

Izraelská armáda oznámila, že ve středu večer ostřelovala sedm vojenských postů Hamásu. Předtím byl během střelby na hranici středně těžce zraněn izraelský důstojník.

Ozbrojené křídlo Hamásu po útocích oznámilo, že jeho bojovníci jsou ve stavu nejvyšší pohotovosti a slíbilo Izraeli odplatu.

Eskalace z poslední noci je největší od konce minulého týdne, kdy byli zabiti jeden izraelský voják a čtyři Palestinci. Hnutí Hamás pak v noci na sobotu vyhlásilo příměří.

Od konce března zabili izraelští vojáci při protestech a potyčkách v Pásmu Gazy podle tamního ministerstva zdravotnictví na 150 Palestinců. Palestinci požadují ukončení blokády Pásma Gazy.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Izrael provedl letecký útok na cíle v Sýrii, terčem měla být Asadova výzkumná zařízení

Hamás ohlásil příměří v Pásmu Gazy. Lidé se mohou vrátit k práci, uvedl Izrael

Související články