Schillerová celkem rozdala 17,5 miliardy nad plán. Nejvíc dostala Maláčová
jednání o rozpočtu
Během posledních týdnu si ministři docházeli ke správkyni pokladny Aleně Schillerové (za ANO) žádat o navýšení svých rozpočtů. Zatím si vyjednaly zvýšení výdajů o 17,5 miliardy korun proti červnovému návrhu státního rozpočtu. Dalších 492 milionů korun nad rámec výdajů jednotlivých ministerstev půjde na digitalizaci. Deficit rozpočtu by přitom měl zůstat 40 miliard korun. O úpravě rozpočtu svého resortu bude ale příští týden jednat ještě ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO), podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) není vyloučena ani debata o dalších úpravách výdajů ministerstva kultury.
„Jednání o rozpočtu ještě nejsou u konce a mohou ještě dále ovlivnit výslednou podobu úprav jak na výdajové, tak i příjmové straně návrhu státního rozpočtu. Současně také probíhají práce na aktualizaci příjmů, kde zohledňujeme např. letošní velmi dobré inkaso příjmu ze sociálního pojištění, jehož vývoj jsme hodnotili v dubnu více konzervativněji. Jak jsme opakovaně deklarovali, schodek 40 mld. Kč představuje strop,“ uvedl pro Echo24 Michal Žurovec za ministerstvo financí.
Že se schodek rozpočtu nemusí s novými výdaji zvyšovat, přiznává i opozice. „Myslím, že se schválený schodek nebude zvyšovat. Paní ministryně financí si určitě před jednáním s ministry vytvořila “vatu”, do které může sáhnout pro další požadavky ministrů, případně zvýší predikci růstu, což alespoň na papíře zvýší příjmy rozpočtu. Ale i když se schodek nezvýší, žádné vítězství to není. Připravit schodek ve výši 40 mld. v době růstu a nízké nezaměstnanosti je šlendrián. Už i komunisté jsou rozpočtově odpovědnější, než duo Schillerová Babiš, když požadují schodek o 10 mld. nižší,“ uvedl ekonomický expert ODS Jan Skopeček pro Echo24.
Nejvýrazněji, o 5,9 miliardy korun, se zvýší výdaje ministerstva práce a sociálních věcí, které by tak měly meziročně vzrůst o 54,93 miliardy. Ministryně Jana Maláčová (ČSSD) původně požadovala zvýšení rozpočtu resortu o 11 miliard proti červnovému plánu, výsledek dohody s ministerstvem financí ale označila za slušný kompromis.
Pět miliard korun navíc proti původnímu plánu půjde do rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury, který tak bude hospodařit se zhruba 70 miliardami korun z českých zdrojů. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) výrazné zvýšení rozpočtu fondu zdůvodňovala tím, že v době zpomalujícího hospodářského růstu je třeba dát více peněz do investic.
Na zvýšení výdajů svého resortu o 1,7 miliardy korun proti červnovému plánu se dohodl se Schillerovou ministr vnitra Hamáček, peníze půjdou především do rozpočtů policistů a hasičů. O 1,2 miliardy korun proti původnímu návrhu vzroste rozpočet ministerstva obrany, miliardu navíc získala ministerstva školství a zemědělství. U ostatních resortů byl růst jejich výdajů proti původnímu plánu menší než půl miliardy korun.
Sociální demokraté, kteří vznesli výraznější požadavky na zvýšení rozpočtů svých ministerstev než koaliční ANO, jsou s dosavadními výsledky jednání spokojeni. Hamáček ale v pátek upozornil, že jednání ještě budou pokračovat. Podle něj může nový ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) vznést požadavky nad rámec toho, o čem jednal se Schillerovou ekonomický náměstek ministerstva v době, kdy úřad neměl jmenovaného ministra.
Hamáček také očekává úpravy rozpočtu s ohledem na jednání o zvyšování platů ve veřejné sféře. Schillerová v návrhu rozpočtu počítá s průměrným růstem platů o dvě procenta, odbory to ale považují za nedostatečné s ohledem na očekávanou inflaci 2,2 procenta. Podle nich by dvouprocentní růst znamenal, že by se reálné platy snížily.