7 sucho a zelenina

Sucho tvrdě dopadlo na ceny cibule, za kilo lidé zaplatí i přes 40 korun

NOVÉ

Témata: ,

Český zákazník se při nákupu zeleniny v poslední době zřejmě nestačí divit. Zatímco ještě relativně nedávno se kilogram cibule prodával za cenu, která o mnoho nepřevyšovala desetikorunu, v posledních měsících vystřelila prudce vzhůru. V první polovině května dosahuje cena této klíčové potraviny v některých případech i přes 40 korun. Může za to především loňské sucho, shodují se prodejci. Cena zeleniny má jít dolů až s novou úrodou.

Zatímco v lednu 2018 stál kilogram cibule v průměru 12,52 korun. Na konci roku tomu bylo již 23,47 korun. Dnes už se cena ve velkých řetězcích pohybuje mezi 30 až 45 korunami. Výrazný cenový růst podle předsedy Zelinářské unie Čech a Moravy (ZUČM) Petra Hanky souvisí s loňskou špatnou úrodou zeleniny v Česku i Evropě. Zásoby cibule jsou v celé Evropě tak nízké, že se proto musí dovážet například z Egypta nebo dokonce až z Nového Zélandu.

Redakce Echo24 porovnala ceny za kilogram cibule ve čtyřech vybraných řetězcích, které patří mezi nejdominantnější na českém trhu. Nejvíce si zákazník za kilogram cibule připlatí v řetězci Billa. Může si vybrat ze dvou variant – cibule volná žlutá za 44,90 korun, nebo cibule balená za 39,90 korun, jak ukazuje fotografie pořízena v provozovně na pražské Florenci.

Podobně vysoké ceny jsou i v řetězci Albert. Kilogram volné cibule přijde zákazníka na 39,90 korun, jak lze vidět na fotografii z pražské Pankráce. „Zmíněná cena cibule je v současnosti konkurenceschopná. Fakt, že sezona se blíží ke konci a v Česku není dostatek kvalitní tuzemské cibule, se promítl do nabídky i cen,“ uvedl pro Echo24 Jiří Mareček za řetězec Albert.

Za stejnou cenu nabízí cibuli i řetězec Lidl. V pobočce, která se nachází v pražském obchodním domě Bílá Labuť, stojí rovněž 39,90 korun. „U všech našich výrobků reagujeme průběžně na aktuální situaci na trhu a té pak přizpůsobujeme cenu. Cenu cibule ovlivní nová úroda. V jaké výši bude však nelze tuto chvíli zcela odhadnout,“ uvedla Zuzana Holá za Lidl.

Nejlevnější cibuli z navštívených prodejen mělo Tesco, přesto rozhodně nešlo o levnou zeleninu. Kilogram cibule v pobočce v obchodním domě Máj stojí 32,90 korun. „Cibule je jeden z produktů, na jejichž ceně se podepsalo loňské počasí – nižší úroda, s nástupem nové sezony lze předpokládat, že ceny budou klesat,“ uvedl pro Echo24 Václav Koukolíček za Tesco.

Za zdražování určitých potravin může především špatné počasí. Pro Echo24 to uvedl Jiří Felčárek z Agrární komory ČR. „Souvisí to s vývojem počasí v loňském roce. Ta nepřízeň nezasáhla jenom Českou republiku ale podstatnou část evropské produkce. Cena zeleniny se výrazně sníží až počátkem léta s příchodem nové sezóny.

Čtěte také: Neumíme udržet vodu v krajině. Dlouhodobé sucho se rapidně zhoršuje odpařováním vody

Echo Komplet

2 999 Kč

Získejte to nejlepší za méně jak 40% ceny! Díky tomuto balíčku si užijete unikátní web bez reklam EchoPrime, denní komentáře Echo24 a Týdeník Echo jak v digitální, tak v tištěné podobě

Více info

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.