1 Vražda Chášukdžího

Zpravodajka OSN: Chášukdžího vražda byla úkladná a brutální

, Nové

Témata: , , , ,

Loňskou vraždu saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího naplánovali a sukutečnili provedli představitelé saúdskoarabského státu. V předběžné zprávě zveřejněné v Ženevě to uvedla zvláštní zpravodajka OSN Agnès Callamardová, která na konci ledna vyrazila s forenzním týmem do Turecka. Chášukdží byl zavražděn na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu loni 2. října.

Chášukdžího vražda podle zvláštní zpravodajky představuje "nejvážnější porušení nejzákladnějšího práva nás všech, práva na život". Novinářova vražda podle ní byla "brutální a úkladná". Tým Callamardové při cestě do Turecka shromáždil důkazy, že se na plánování vraždy podíleli zástupci saúdskoarabského státu.

Saúdská Arábie podle zpravodajky OSN navíc podkopávala snahy Turecka o vyšetření novinářovy smrti.

Callamardová se v Turecku setkala mimo jiné s ministrem zahraničí Mevlütem Çavuşogluem či istanbulským hlavním státním zástupcem. Konečnou zprávu ze svého vyšetřování hodlá zpravodajka OSN zveřejnit v červnu.

Chášukdží byl kritikem saúdskoarabského režimu. Rijád vraždu přiznal se zpožděním, původně ji popíral. Chášukdžího tělo se dodnes nenašlo.

Čtěte také: Turkův chladnokrevný mord v Rakousku vyvolal debatu o deportaci trestaných migrantů

Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) podle listu The Washington Post dospěla k závěru, že Chášukdžího vraždu nařídil přímo saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán. Rijád to popírá.

Saúdská Arábie zahájila na začátku ledna proces s 11 podezřelými z Chásukdžího vraždy. Podle saúdskoarabské státní tiskové agentury SPA prokurátor žádá trest smrti pro pět z nich.

Vražda vyvolala mezinárodní skandál a napětí ve vztazích mezi Rijádem a Ankarou i západními zeměmi včetně USA.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Týdeník Echo přináší nejdůležitější společenské události doma i ve světě, jedinečné komentáře, exkluzivní analýzy a rozhovory od uznávaných osobností. Je pro nás důležitý film, literatura, architektura, výtvarné umění a samozřejmě i historie.

Tištěný Týdeník Echo

od 1099 Kč

Každý čtvrtek ve vaší schránce

Více info

Digitální Týdeník Echo

od 149 Kč

Předplatné pro web, tablety a chytré telefony

Více info
,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.