1 Vražda Chášukdžího

Zpravodajka OSN: Chášukdžího vražda byla úkladná a brutální

, Nové

Témata: , , , ,

Loňskou vraždu saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího naplánovali a sukutečnili provedli představitelé saúdskoarabského státu. V předběžné zprávě zveřejněné v Ženevě to uvedla zvláštní zpravodajka OSN Agnès Callamardová, která na konci ledna vyrazila s forenzním týmem do Turecka. Chášukdží byl zavražděn na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu loni 2. října.

Chášukdžího vražda podle zvláštní zpravodajky představuje "nejvážnější porušení nejzákladnějšího práva nás všech, práva na život". Novinářova vražda podle ní byla "brutální a úkladná". Tým Callamardové při cestě do Turecka shromáždil důkazy, že se na plánování vraždy podíleli zástupci saúdskoarabského státu.

Saúdská Arábie podle zpravodajky OSN navíc podkopávala snahy Turecka o vyšetření novinářovy smrti.

Callamardová se v Turecku setkala mimo jiné s ministrem zahraničí Mevlütem Çavuşogluem či istanbulským hlavním státním zástupcem. Konečnou zprávu ze svého vyšetřování hodlá zpravodajka OSN zveřejnit v červnu.

Chášukdží byl kritikem saúdskoarabského režimu. Rijád vraždu přiznal se zpožděním, původně ji popíral. Chášukdžího tělo se dodnes nenašlo.

Čtěte také: Turkův chladnokrevný mord v Rakousku vyvolal debatu o deportaci trestaných migrantů

Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) podle listu The Washington Post dospěla k závěru, že Chášukdžího vraždu nařídil přímo saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán. Rijád to popírá.

Saúdská Arábie zahájila na začátku ledna proces s 11 podezřelými z Chásukdžího vraždy. Podle saúdskoarabské státní tiskové agentury SPA prokurátor žádá trest smrti pro pět z nich.

Vražda vyvolala mezinárodní skandál a napětí ve vztazích mezi Rijádem a Ankarou i západními zeměmi včetně USA.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Týdeník Echo

od 1099 Kč

Vychází každý čtvrtek

Více info

EchoPrime

od 249 Kč

Vychutnejte si neomezený přístup k prémiovému obsahu určenému pouze předplatitelům, který nemá na českém internetu obdoby

Více info
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.