1 Švédsko-Íránský spor

Íránec odsouzený na smrt za špionáž získal švédské občanství

NOVÉ

Témata: , , ,

Švédsko udělilo občanství íránskému lékaři Ahmadrezovi Džalálímu, kterému íránský soud vyměřil trest smrti za údajnou špionáž pro Izrael. Mluvčí íránského ministerstva zahraničí toto rozhodnutí Stockholmu kritizoval.

Podle něj jde „o podivné a sporné“ rozhodnutí a ministerstvo si kvůli němu povolalo k vysvětlení švédského velvyslance v Teheránu.

Džalálí je specialista na záchranářské zákroky, studoval a pak vyučoval ve Švédsku a podle Amnesty International (AI), která jeho případ sleduje, mu povolení k pobytu v Evropě pomohla získat izraelská vláda.

Zatčen byl v roce 2016, když přijel do Íránu na služební cestu. Soud ho usvědčil z proizraelské špionáže. Nese podle něj odpovědnost za smrt nejméně dvou ze čtyř íránských jaderných vědců, kteří byli zavražděni v Teheránu v letech 2009 až 2012.

Írán jejich smrt připisuje západním rozvědkám a izraelské tajné službě Mossad a tvrdí, že šlo o součást snahy zastavit íránský jaderný program. Džalálí se přiznal na videu, které odvysílala íránská televize. Jeho manželka si myslí, že byl k výpovědi donucen.

Švédsko Džalálímu udělilo občanství minulý týden. „Předali jsme švédskému velvyslanci rozhodný protest v souvislosti s tím, že bylo uděleno švédské občanství osobě, která se přiznala ke špionáži pro Mossad a sionistický režim,“ sdělil v prohlášení mluvčí íránského ministerstva. Upozornil v něm na to, že Írán dvojí občanství neuznává a že se s Džalálím bude jednat jako s íránskými občany.

Trest v prosinci potvrdil íránský nejvyšší soud, avšak organizace ochránců lidských práv a také AI upozornily, že byl proces tajný, urychlený a že obhajoba nedostala možnost přednést argumenty. Kriticky se k rozsudku vyjádřila také bruselská univerzita, kde Džalálí působil jako hostující profesor.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Íránec se na kameru přiznal ke špionáži pro Izrael. Tvrdí, že byl k tomu donucen

Sestřelený dron, zráta stíhačky a mohutný útok. Izrael účtoval se Sýrií a Íránem


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.