Roman Prymula: Naši kritici mají byznysové plány
30 ROZHOVORŮ
Týdeník Echo připravil zvláštní samostatné vydání výběru nejlepších interview z uplynulých dvanácti měsíců své produkce. Speciál 30 rozhovorů představuje tři desítky českých i zahraničních osobností z oblasti politiky, vědy, kultury i společenského dění. Jedním ze zpovídaných je i Jan Žaloudík. Přinášíme ukázku z textu, který bude k dostání ve vybraných trafikách od 23. června. Objednat on-line si jej můžete ZDE.
S tehdejším náměstkem ministra zdravotnictví Romanem Prymulou jsme se sešli dva dny po incidentu, při němž ze schůzky s poradním týmem vládního NERVu vykázal ekonoma Daniela Münicha. Ekonom se podle svých slov měsíc marně dožadoval dat, která k pochopení rozsahu a průběhu epidemie choroby COVID-19 sbírají, respektive by měly sbírat české úřady. Prymula v rozhovoru pro Týdeník Echo tvrdí, že nechápe, v čem je problém. Lidi s komerčními zájmy však do databáze státního zdravotnictví nepustí. Proč upřednostňuje spíš pesimistické scénáře nemoci a proč doporučuje tak obezřetné uvolňování, když jeho vlastní kritéria hravě plníme?
Měníte cíle. V první fázi jste zdůrazňovali, že jde hlavně o to, aby nezkolabovalo zdravotnictví. To – aspoň v ohledu na pacienty s koronavirem – nekolabuje, naopak.
Je to tak. Získali jsme čas, abychom postavili klinický systém. Dnes máme sběr dat, abychom v on-line režimu viděli, jakou máme kapacitu hospitalizační, kolik máme volných ventilátorů, kde kdo leží atd. Pořád se ale taky snažíme rozložit průběh onemocnění v čase, abychom byli schopni závažné případy kvalitně léčit. Jde o křivku nových případů, aby nebyla exponenciální. Neříkám, že cílem je mít jen 50 případů denně. Když budeme mít 800 případů denně a budeme schopni udržet si kontrolu, tak za mě O. K. Protože jinak když čísla půjdou nahoru, tak i kdybychom měli libovolnou kapacitu, vždycky se dostaneme do momentu, kdy v den + 1 už dostatečnou kapacitu mít nebudeme.
Sám jste teď nakousl další cíl – vyhnout se exponenciálnímu nárůstu. I toho bylo dosaženo.
Ale vy si neuvědomujete, že za sebou máme jednu malou bitvu. Takových může klidně být pět.
Všichni dnes s naprostou jistotou mluvíte o druhé vlně. Kde tu jistotu berete?
Nic není jistota. Ale je vysoká pravděpodobnost. V tomhle deadlocku, jak se tomu stavu říká, svět nemůže žít. Začne se chodit do práce, do škol. V tu chvíli čísla logicky půjdou nahoru. U nás například nehraje takovou roli to, jestli budou otevřeny obchody do 2500 metrů čtverečních. Mnohem důležitější je, že se rozvolní zákaz sdružování z více než dvou lidí na deset. Jsem si jist, že žádné opatření by se dlouhodobě nedodržovalo. Rouška je nepříjemná. A když ji člověk bude nosit dlouho, tak si prostě jednoho dne řekne: Už ne. V ten moment čísla zase půjdou nahoru. A v ten moment musíme brzdit jinak, musíme nakažené z populace vychytávat. Naštěstí teď jsme hodně dole, takže nám nehrozí, že bychom šli prudce nahoru během několika dnů. Růst by byl pozvolný. Ale pokud by k němu došlo, musíme to chytit, abychom ty lidi efektivně izolovali.
Přinášíme ukázku z textu, který bude k dostání ve vybraných trafikách od 23. června. Objednat on-line si jej můžete ZDE.