Francouzi museli v dálkovém autobuse poslouchat verše z koránu. Protestovat se báli

ISLÁM VE FRANCII

Francouzi museli v dálkovém autobuse poslouchat verše z koránu. Protestovat se báli
Korán, ilustrační snímek Foto: Shutterstock
1
Svět

mar

Řidič dálkového autobusu z Aix-en-Provence do Marseille pouštěl po celou dobu jízdy cestujícím hlasitě do reproduktorů verše z koránu. Pouze dva se odvážili protestovat, muslim za volantem je ale nevybíravě odbyl s tím, že pokud se jim to nelíbí, mají vypadnout. Regionální dopravní úřad nyní věc vyšetřuje. O případu píše například deník Figaro nebo server France Bleu Provence.

Událost se stala minulou neděli ráno. Verše z koránu pustil řidič už před odjezdem z autobusového nádraží v Aix-en-Provence. Dva cestující se odvážili protestovat, z nich byl jeden Alžířan. Marně. „Nerespektujete sekularismus, nemáte na to právo!," řekl cestující. Muslimský řidič reagoval s tím, že je to jeho autobus. "Udělám si, co budu chtít. Pokud nejste spokojeni, vypadněte!," citují média šoféra podle cestujících.

Súru 166 Al Bakara pak pouštěl celou cestu, tedy asi 40 minut, aniž by se cestující už odvážili reagovat.

„Připomíná mi to Alžírsko s FIS (Islámská fronta spásy, alžírská islamistická strana, která vedla v 90. letech válku proti vládě – poz. red). Islamisté to přehrávali v autobusech. Dnes je to v Alžírsku zakázáno! A teď to slyším tady! Je to poprvé. Je to katastrofální! Musíme reagovat,“ řekl Alžířan, jeden ze dvou cestujících, který se odvážil před odjezdem autobusu protestovat.

Dopravní úřad začal incident vyšetřovat. Řidič byl identifikován. Není to zaměstnanec metropole, ale najatý řidič od subdodavatele dopravních služeb. Podle Paula Silloua, generálního manažera regionálního dopravního úřadu, řidič uvedl, že verše pouštěl ve svém mobilu, který si pak dal do kapsy a nevšiml si, že je stále puštěný.

Podle listu Aix-Marseille Metropolis je incident bezprecedentní. Byly tím porušeny sekulární zásady ve veřejném prostoru, kdy i ve veřejné dopravě ve Francii je jakákoli náboženská demonstrace nepřijatelná.

„Rozumíme pocitu strachu cestujících“ a „bereme věc velmi vážně.“ „Principy neutrality a sekularismu ve veřejných službách jsou republikánskými hodnotami, ze kterých nebudeme dělat kompromisy,“ sdělili podle deníku Le Figaro lidé kolem prezidentky metropole Aix-Marseille-Provence Martine Vassalové.

Řidič prý není radikalizovaný a je po dobu vyšetřování postaven mimo službu.