Unesený funkcionář letěl domů slovenským speciálem. Ve Vietnamu dostal doživotí

Únos Vietnamce

Unesený funkcionář letěl domů slovenským speciálem. Ve Vietnamu dostal doživotíAKTUALIZOVÁNO 1
Svět

Berlínští vyšetřovatelé jsou přesvědčení, že bývalý vietnamský komunistický funkcionář Trinh Xuan Thanh byl loni v létě po únosu v německé metropoli dopraven do vlasti slovenským vládním letadlem. Neexistují o tom „prakticky žádné pochyby“, citoval ze záznamu berlínského kriminálního úřadu deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).

Slovenský prezident Andrej Kiska označil případ za mezinárodní ostudu a přirovnal selhání slovenských orgánů v tomto případu k někdejšímu únosu syna prezidenta Michala Kováče za vlády autoritářského premiéra Vladimíra Mečiara v 90. letech.

FAZ také píše, že o transportu uneseného Vietnamce jednali tehdejší slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák a jeho vietnamský protějšek. Podle vyšetřovatelů mělo setkání obou politiků „jediný účel“, a sice „dostat pana Trinha relativně bez problémů ze schengenského prostoru zpět do Vietnamu“. Kaliňák v minulosti opakovaně odmítl, že by Slovensko bylo vědomě zapleteno do únosu muže, kterého později ve Vietnamu odsoudili na doživotí.

O případu v květnu v Berlíně s Angelou Merkelovou hovořil slovenský premiér Peter Pellegrini, který kancléřce slíbil, že Berlín dostane všechny slovenské informace týkající se únosu. Do něj podle Frankfurter Allgemeine Zeitung mohl být zapletený také dřívější poradce slovenské vlády Quang Le Hong.

Blamáž, která může ovlivnit vztahy s Německem, komentuje Kiska

Šéf slovenské policie Milan Lučanský po schůzce s prezidentem Andrejem Kiskou novinářům řekl, že policie v součinnosti s německými orgány udělala v souvislosti s touto kauzou vše, oč byla požádána, ba ještě víc. Lučanský naznačil, že němečtí vyšetřovatelé se v nejbližších dnech či týdnech budou chtít se Slováky setkat, protože „připravují další úkony“. „Budu rád, když se s nimi sejdu a dohodneme se na dalším postupu tak, abychom tuto kauzu vyřešili a jednou provždy ukončili,“ řekl Lučanský.

Práci slovenské policie v případu prezident Kiska ostře kritizoval. „Opakovaně jsem říkal, že je povinností slovenských orgánů činných v trestním řízení tato podezření důsledně a poctivě vyšetřit. Nelze budovat důvěru lidí ve stát, pokud se případu nezačneme ani poctivě věnovat. Řeč je o podezřeních z hrubého zneužití státní moci,“ řekl podle serveru Pravda.sk.

V daném případu šéf státu hovoří o alibismu a vymlouvání se na německé úřady. „Ale skutečně se o tom, co se tu stalo, musíme dozvěděl od německých vyšetřovatelů? Má to rozměr mezinárodní blamáže a může to mít důsledky na vztahy mezi Slovenskem a Německem,“ varoval.

„Očekávám, že zodpovědní projeví základní respekt k našemu státu a úctu k jeho občanům a udělají vše, aby vyšetřili podezření a očistili jméno Slovenské republiky. A to přesvědčivým vysvětlením všech podezření, respektive potrestáním viníkům, pokud se potvrdí, že Slovensko poskytlo vládní letadlo k únosu,“ apeloval prezident.

Ve Vietnamu dostal doživotní trest

Trinh byl unesen loni 23. července v centru Berlína společně s jednou ženou, která ho doprovázela. Později se objevil ve Vietnamu a v lednu byl odsouzen za zpronevěru. Hanoj tvrdí, že podnikatel a funkcionář, který předtím v Německu usiloval o azyl, se do země vrátil dobrovolně. Podle Berlína šlo o únos a o porušení německého i mezinárodního práva.

Před německým soudem zatím stanul pouze Long N. H., který si loni v Praze půjčil dvě auta, která byla využita ke sledování Trinha a jeho únosu. Berlínský soud ho za napomáhání únosu tento měsíc poslal na tři roky a deset měsíců do vězení.

Právě přes Prahu podle všeho únosci loni cestovali do Bratislavy, než se vydali do Vietnamu.

Čtěte také: Konflikt v parku s muslimkou: policie obvinila dva účastníky „pojídání čuníka“

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.