Dvě vize Evropy. Macronovi prezidentští rivalové chtějí zavírat hranice a měnit smlouvy EU
VOLBY VE FRANCII
Zatímco francouzský prezident Emmanuel Macron se ve středu před europoslanci ve Štrasburku přihlásil k proevropské budoucnosti své země, jeho soupeři v probíhající prezidentské kampani se k Evropské unii stavějí výrazně kritičtěji. Protiimigrační krajně pravicoví kandidáti Marine Le Penová a Éric Zemmour mluví o uzavírání hranic před přistěhovalci, zástupce radikální levice Jean-Luc Mélenchon chce zase přepsat unijní smlouvy a zakotvit v nich řadu sociálních práv.
Otázky evropské bezpečnosti, migrace či sociálních dopadů covidové krize jsou v době francouzského předsednictví sedmadvacítky viditelnými tématy naplno rozjeté prezidentské kampaně. Macron se podle analytiků snaží před dubnovými volbami prezentovat jako silný evropský lídr, který zvláště po odchodu německé kancléřky Angely Merkelové spoluurčuje budoucnost unie.
Jeho středeční projev v sídle Evropského parlamentu nastínil Macronovy předsednické priority, mezi něž patří posílení společné obrany, práce na zelené a digitální reformě či zlepšení migrační spolupráce s Afrikou. Prezidenta, který je pode průzkumů přes mírně klesající preference stále hlavním favoritem voleb se zhruba třiadvacetiprocentní podporou, za proevropský kurz kritizují tři z jeho hlavních soupeřů.
Podle Le Penové si budou Francouzi v dubnu vybírat ze dvou vizí Evropy. "Jednu vizi, která nebere ohledy na lidi a dominantní národy, podporují proevropští politici. Druhou vizi hovořící o evropském svazku národů hájím já a mí evropští spojenci," řekla v úterý novinářům neúspěšná Macronova soupeřka z voleb v roce 2017.
Francouzští komentátoři soudí, že se Le Penová poučila z tehdejší porážky a zřekla se nejhlasitějších protievropských myšlenek jako vystoupení ze schengenského bezhraničního prostoru, odstoupení od Evropského soudu pro lidská práva či návrat k vlastní měně místo eura. Nyní hovoří o tom, že pro Francii vyjedná možnost zavést stálé hraniční kontroly a nepouštět do země migranty.
Zřejmě nejznámější francouzská politička má v průzkumech přibližně sedmnáctiprocentní podporu stejně jako kandidátka pravicových republikánů Valérie Pécresseová, jejímž stěžejním evropským tématem je lepší ochrana vnějších hranic EU. Sama Le Penová přitom čelí Zemmourově kritice za zmírnění postojů vůči EU. Migrace je ústředním tématem kampaně i pro bývalého politického novináře, který chce Francii vyvázat z dosahu evropského lidskoprávního soudu a výrazně omezit pravomoci Bruselu.
„Emmanuel Macron mluvil o evropském univerzalismu. Neřekl ani slovo o obraně práv Francouzů," prohlásil ve středu Zemmour během návštěvy přístavního města Calais, jehož tábory plné běženců z Afriky či Asie se staly pro Francii symbolem nelegální migrace. Zemmour však v boji o voliče s Le Penovou v posledních týdnech kampaně ztrácí a propadl se na čtvrté místo s třináctiprocentní podporou.
Až za ním je další neúspěšný kandidát z minulých voleb Mélenchon, který rovněž hodlá obrátit Macronův evropský kurz, i když zcela jiným směrem. „Odstoupení od současných smluv už není tak daleko," řekl v úterý novinářům Mélenchon, podle něhož již v praxi nefungují některá dosud platná unijní ujednání, jako například fiskální pravidla. EU podle něj musí vyjednat zcela nové smlouvy, které by více akcentovaly sociální práva či současné zadlužení členských států. I tento bývalý europoslanec, jehož podle průzkumů podporuje zhruba desetina voličů, však zmírnil svůj postoj k unii a stejně jako Le Penová přestal zavrhovat euro.