1 Vyhraje Dubček?

Slovákům se rozpadá anketa o největšího Slováka. Problémy měli i Češi

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: , ,

Anketu, do jejíhož finále se probojovali například Gustav Husák či Alexander Dubček, provázejí další potíže. Již na podzim byl z ankety vyřazen prezident válečného slovenského státu Jozef Tiso, nyní z ní odstupuje zpěvačka Marika Gombitová. Otázky vzbuzují také slovanští věrozvěstové Cyril a Metoděj, kteří pocházeli z Soluně a navíc jsou v anketě zařazeni jako jedna osoba. Vládní poslanec Anton Hrnko (SNS) zase požaduje, aby ve finále nefiguroval mýty opředený Juraj Jánošík.

Ve finálové desítce ankety, která vznikla na základě licence britské veřejnoprávní stanice BBC, je ještě jeden ze zakladatelů Československa Milan Rastislav Štefánik, kněz a národovecký politik Andrej Hlinka, cyklista Peter Sagan, obrozenecký jazykovědec Ludovít Štúr a kněz Anton Srnholec.

V anketě uspěl Babiš i Warhol

V první dvacítce slovenské ankety se objevili také loni zavražděný novinář Ján Kuciak (13.) a bývalý premiér Vladimír Mečiar (15.). Kromě umělců, spisovatelů, vědců či sportovců se do žebříčku dostalo i několik aktivních politiků, například předseda strany Směr a expremiér Robert Fico (35.), prezident Andrej Kiska (55.) a předseda parlamentu Andrej Danko (58.). Na 89. místo vyneslo hlasování slovenských diváků českého premiéra Andreje Babiše, který se narodil v Bratislavě.

Mezi stovkou nominovaných jmen na Slovensku se ale objevilo několik osobností, jejichž označení za Slováky je sporné. Na 14. příčku se dostal americký malíř a průkopník pop-artu Andy Warhol, který na Slovensku nikdy nebyl, na 22. místě rakouská panovnice, česká a uherská královna Marie Terezie, na 37. americký astronaut Eugene Cernan, na 64. velkomoravský kníže Svatopluk a na 98. uherský král Matyáš Korvín.

V nominační fázi slovenské ankety, z níž vzešel žebříček sta osobností, hlasovalo podle společnosti Rozhlas a televize Slovenska (RTVS) 24 000 diváků. Nejen oni budou nyní moci zhlédnout deset dokumentů o vybraných osobnostech a poté znovu hlasovat. Koho považují diváci za největšího Slováka, zveřejní RTVS během galavečera 1. května.

Co bude s uvolněným místem po zpěvačce Marice Gombitové ale není jisté. Ta uvedla, že chce přenechat své místo ve finálové desítce ankety Největší Slovák jiné osobnosti. Ráda by, aby se dalšího klání místo ní zúčastnil někdo, kdo je podle jejích slov „možná méně známý, ale z historického hlediska více výjimečný“. Kdo by to měl být, neprozradila. Na jedenáctém místě, tedy prvním nepostupovém, je Jozef Gabčík, který se podílel na atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha v roce 1942.

Češi vyřadili Cimrmana

V podobné anketě v Česku v roce 2005 zvolili Češi nejvýznamnější osobností své historie „otce vlasti“ Karla IV. Hlasy během ankety získala i postava fiktivního génia Járy Cimrmana, která ale byla s odvoláním na licenční podmínky dané BBC z pořadu vyřazena.

Do první stovky české ankety se ale také dostala řada osobností jejichž označení za Čechy je přinejmenším sporné. Například císařovna Marie Terezie, císař Rudolf II., franský kupec Sámo nebo český král Jan Lucemburský.

Naopak mezi velké Čechy nepronikli držitelé Nobelovy ceny za fyziologii nebo lékařství manželé Carl Ferdinand Cori a Gerty Theresa Coriová, kteří se oba narodili v Praze, ale proslavili se až po útěku před nacisty do USA. A neuspěl ani další držitel Nobelovy ceny, spisovatel Thomas Mann, který získal československé občanství v roce 1936.

Čtěte také: Anketa Největší Slovák? Ve finále je Dubček, ale i Husák a Hlinka

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Echo Komplet

2 999 Kč

Získejte to nejlepší za méně jak 40% ceny! Díky tomuto balíčku si užijete unikátní web bez reklam EchoPrime, denní komentáře Echo24 a Týdeník Echo jak v digitální, tak v tištěné podobě

Více info
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.