Australan vymyslel aplikaci, jak si „užít“ alkohol. Stala se hitem internetu
Boj se závislostí
Australan Benny Wallington přišel s nápadem, který by mohl pomoci milionům pijáků alkoholu po celém světě kontrolovat svoji závislost. Jeho aplikace, založená na systému žetonů, se stala hitem především v Austrálii a Spojených státech, informují australské zpravodajské servery.
Princip je velmi prostý – každý, kdo si aplikaci aktivuje, získá 101 žetonů. Ty by měly vystačit na celý rok. „Pokaždé, když jsem měl depresi z toho, že piju alkohol několikrát týdně a cítím se stále hůř, jsem přemýšlel, jak z toho ven. Až mě napadl žetonový systém,“ vzpomíná Benny Wallington. Systém navrhoval pro sebe, ale velmi brzo s ním byl úspěšný i mezi známými a komunita „žetonářů“ tak začala rychle narůstat. „Cítil jsem se najednou daleko lépe,“ dodává tvůrce k fungování aplikace.
Především na sociálních sítích se začalo šířit povědomí o nové aplikaci, nazvané prostě 101 Tokens, a jak říkají mnozí uživatelé, umožňuje jim užít si občasné večírky a mít alkohol pod kontrolou.
„Mám rád pivo a nechtěl jsem se ho vzdát. S aplikací si večer v hospodě užiju snad ještě lépe než dřív,“ dodává tvůrce aplikace.
Proti nadměrnému pití alkoholických nápojů aktuálně bojuje v Česku kampaň Suchej únor, jejíž šestý ročník právě probíhá. Má přimět muže i ženy k tomu, aby strávili měsíc bez kapky alkoholu. Pořádá ji Liga otevřených mužů spolu s klinikou adiktologie a Státním zdravotním ústavem. V loňském roce se do ní zapojilo více než 5000 lidí.
Podle průzkumu agentury Nielsen Admosphere existuje v ČR vysoké riziko problémů spojených s nadměrným pitím alkoholu u 20 procent mužů a pěti procent žen, což je více než milion lidí. „To je ohromné číslo, ačkoli není překvapivé a koresponduje s jinými studiemi. Pití alkoholu u nás prostě není jen široce tolerované, je považováno za součást národní identity a kultury,“ uvedl pro ČTK profesor Michal Miovský z Kliniky adiktologie 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice, která kampani poskytuje odbornou záštitu.
Čeští muži patří ve spotřebě alkoholu ke světové špičce. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) vypijí ročně téměř trojnásobek světového průměru. Společenské náklady nadměrného pití se v ČR odhadují na více než 16 miliard korun ročně.