VIDEO: Blíží se konec (živých) televizních moderátorů? V Číně už hlásí zprávy první robot-člověk
Hlasatelé zpráv na televizní obrazovce jsou skuteční lidé, přinejmenším na to jsme se dosud mohli spolehnout. Že by už také v televizním studiu nahradil člověka robot, to byla zatím jen fikce, byť se nejen novináři něčeho podobného obávají. A jedna čínská zpravodajská agentura tyto obavy nyní zhmotňuje. Xinhua News Agency razantně mění svět televize a využívá ke čtení zpráv umělou bytost, která vypadá téměř k nerozeznání od člověka.
Většina lidí si prý na první letmý pohled ničeho zvláštního nevšimne. Až když se člověk zadívá a zaposlouchá pozorněji, uvědomí si, že tady něco nesedí. To, co tady mluví, pohybuje rty a mění mimiku, přece není skutečné, informují čínská média. Přesto, státní čínská agentura Xinhua (čti Sinchua) už "zaměstnala" dva takové hlasatele zpráv - jeden mluví čínsky, druhý anglicky.
S digitální verzí pravidelného hlasatele zpráv Čchiou Chaa se mohli návštěvníci seznámit na světové internetové konferenci v jihočínském Wu-čenu. "Moderátor", který měl na sobě černý oblek a červenou kravatu, během přednesu zpráv mrkal, lehce zvedal obočí a pokyvoval hlavou při zdůraznění příslušných slov v textu. "Mohu být vaším společníkem 24 hodin denně, 365 dní v roce," konstatoval umělý hlasatel.
Jména jako lidé však tyto computerové animace ještě namají, ještě to nejsou osobnosti. Podobají se zatím svým humanoidním kolegům, píše South China Morning Post. Umělý moderátor je dílem programátorů čínského internetového vyhledávače Sogou, kteří využili techologie Deep-Learning. Ke stoprocentně lidské podobě ale jimi stvořenému hlasateli zpráv ještě něco chybí. Moderátorova ústa vypadají trochu jako zalepená, obočí působí nepřirozeně a hlas zní jako velmi starý Mac. Tato umělá inteligence ovšem slibuje, že se bude dále neúnavně učit a tvrdě na sobě pracovat. Takže vyčkejme... Že by se živí moderátoři měli začít třást o svá pracovní místa?