Polský soud zrušil zákaz pochodu nacionalistů ve Vratislavi

Polský soud zrušil zákaz pochodu nacionalistů ve VratislaviNOVÉ
Náměstí ve Vratislavi Foto:

Foto: Shutterstock

Svět

Pochod nacionalistů

Soud ve Vratislavi na jihozápadě Polska ve čtvrtek zrušil rozhodnutí místního primátora zakázat nedělní pochod nacionalistů. Oznámila to polská média s tím, že primátor Rafal Dutkiewicz se proti tomuto rozhodnutí ještě může odvolat. Radnice v předstihu slibovala, že tak učiní – a že případně bude pochod pečlivě sledovat, aby jej v případě sebemenšího porušení zákona okamžitě zrušila.

Polsko bude v neděli 11. listopadu slavit 100 let od opětovného získání nezávislosti. Ulicemi Vratislavi má při této příležitosti projít pochod, který organizuje Piotr Rybak, odsouzený svého času za spálení loutky Žida, a bývalého kněze Jacka Miendlara, známého antisemitskými výroky, poznamenala televize TVN 24 na svém webu. Očekává se účast až 10000 lidí, organizátoři slibovali, že pochod uspořádají i přes případný zákaz. „Žádný nepřítel Poláků nám nebude diktovat! Na vratislavském pochodu není místo pro politicky korektní blekotání,“ napsal Miendlar na twitteru.

Loni účastníci pochodu nesli transparenty typu „Smrt nepřátelům vlasti“ a poprali se s účastníky protidemonstrace, kteří nesli transparenty „Fašismus neprojde“ a „Tady jsou hranice slušnosti“.

Primátor zákaz zdůvodnil obavami ze spáchání trestných činů a přestupků během pochodu. Námitky ale vznesl i úřední ombudsman. Podle něj nelze zakázat veřejné shromáždění jen z obavy ohledně průběhu akce. Svoboda shromažďování musí být chráněná, jak vyplývá i z verdiktů Evropského soudu pro lidská práva, argumentoval.

Pochod nacionalistů ve středu zakázala i varšavská primátorka, hlavně s odvoláním na bezpečnost občanů, vzhledem k řádění nacionalistů v uplynulých letech a i vzhledem k tomu, že řada policistů – místy podle agentury AP až 60 procent stavu – momentálně čerpá nemocenskou na protest proti nízkým platům.

Vzápětí se prezident Andrzej Duda a premiér Mateusz Morawiecki dohodli, že v neděli uspořádá pochod hlavním městem vláda jako součást oslav státního svátku. Zúčastnit se má i předseda vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński a řada dalších činitelů.

Ministerstvo obrany mezitím uvedlo, že se zajištěním bezpečnosti během oslav nezávislosti vypomohou ve Varšavě vojáci.

Čtěte také: Střelec v Kalifornii zabil nejméně 12 lidí. Policie ho našla mrtvého

Související články