Novým šéfem českého fotbalu je Malík. Berbr obhájil místopředsedu

Náhrada za Peltu

Novým šéfem českého fotbalu je Malík. Berbr obhájil místopředseduNOVÉ
Martin Malík Foto:

FOTO: Printscreen ČT

Domov

Novým předsedou Fotbalové asociace ČR se stal Martin Malík. Sedmačtyřicetiletý dosavadní generální ředitel STES, marketingové společnosti FAČR, získal na dnešní mimořádné valné hromadě v Nymburce v prvním kole volby potřebnou nadpoloviční většinu v české i v moravské komoře a porazil protikandidáta Petra Fouska. 

Malík dostal v Čechách 120 hlasů a za Moravu 55 hlasů. Bývalého generálního sekretáře svazu Fouska zvolilo 18 moravských a sedm českých delegátů.

Fotbalová asociace dnes na druhý pokus zvolila předsedu po Miroslavu Peltovi, který byl v květnu v souvislosti s dotační aférou zadržen a následně na funkci rezignoval. Na červnové valné hromadě v Praze se nepodařilo vybrat jeho nástupce ani ve třech kolech, volba tehdy skončila patem. Malíka podpořily Čechy, Fouska Morava. V době, kdy český fotbal neměl předsedu, FAČR řídili místopředsedové Roman Berbr a Zdeněk Zlámal. Oba dva dnes byli znovu zvoleni místopředsedy.

Berbr dostal ve veřejné volbě od českých delegátů 117 hlasů ze 128 možných. Čtyři delegáti nebyli přítomni, čtyři se zdrželi a tři byli proti. Šéf Slavie Jaroslav Tvrdík na twitteru informoval, že proti byly ligové kluby Slavia, Dukla a Teplice. Post obhájil za Moravu Zdeněk Zlámal, který získal mezi 74 delegáty 38 hlasů. Pro konkurenta Františka Juru hlasovalo 35 delegátů.

„Potěšila mě vaše odpovědnost a že jste zvolením předsedy otevřeli cestu k tomu, aby měl fotbal kompletní vedení,“ řekl Malík delegátům po zvolení. „Že jsem byl zvolen v prvním kole, z toho cítím silný mandát. Vnímám to jako velkou odpovědnost a závazek vůči českému fotbalu. Fakt, že fotbal je jen jeden, musíme povýšit nad naše osobní zájmy,“ dodal.

Marketingový specialista Malík v minulosti pracoval jako obchodní a marketingový ředitel společnosti Warner Bros. Entertainment, výkonný ředitel nizozemské agentury Boomerang digital či marketingový ředitel ve fotbalové Slavii. Studoval fotbalový management v Lausanne. Od roku 2013 působil ve STES, kde se stal vloni generálním ředitelem.

Malík byl zvolen, i když se na dnešní mimořádné hromadě hlasovalo podle stávajících stanov, tedy stejně jako v červnu. V Nymburce neprošel návrh na úpravu stanov, který v létě odsouhlasil výkonný výbor. Podle něj by ke třem kolům přibylo ještě čtvrté, v němž by předsedovi ke zvolení stačily hlasy většiny přítomných delegátů. Proti tomu ale hlasovala Morava.

„Poslední měsíce ukázaly, že spolu vzájemně mluvíme velmi málo a vznikají dezinformace. Domnívám se, že i to, jak složitě se rodil tento výsledek, je důkazem,“ řekl Malík.

Právě situaci ohledně stanov označil Malík za jednu z prvních priorit. Zástupci FIFA a UEFA totiž v Nymburce oznámili, že zřejmě dojde k ustanovení normalizační komise, která by měla vyřešit změnu stanov FAČR tak, aby v budoucnu nedocházelo k patovým situacím jako v červnu. „Přestože v oblasti změny stanov nás čeká jeden z nejtěžších úkolů, jsem optimistou. Věřím, že se dokážeme s tímto úkolem vypořádat,“ uvedl Malík.

Klíčové podle něj bude také zabezpečit financování fotbalu. „Ve spolupráci se státem a ostatními sportovními svazy bude třeba se dohodnout na jednoduchých a pevně daných principech. Je nepřijatelné, aby fotbal a další svazy byly vystaveny nejistotě jako v tomto roce,“ uvedl Malík.

Čtěte také: A co fotbal? Ten nic?

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.