Těžký život pejskařů. Nová vyhláška jim zkracuje vodítka

Omezení majitelů psů

Těžký život pejskařů. Nová vyhláška jim zkracuje vodítkaNOVÉ
Domov

mh

Pejskaři v Litoměřicích budou muset zkracovat vodítka. Nutí je k tomu nová vyhláška, podle které nesmí venčit svého mazlíčka na vodítku delším než 1,5 metru. Podle města je to z důvodu bezpečnosti. Psi na delších vodítkách měli omezovat v chůzi kolemjdoucí, především pak cyklisty a bruslaře.

Psi v Litoměřicích se mohou navíc volně pohybovat jen na šesti specificky vymezených místech. Jedním z těchto míst je i Střelecký ostrov, kde se ale volně pohybující psi potkávají s bruslaři a cyklisty, protože tudy vede cyklistická stezka. Vyhláška proto nově specifikuje zvláštní omezení jejich pohybu při setkání s cyklisty a bruslaři.

„Je třeba brát v úvahu i předpisy upravující provoz na pozemních komunikacích, které mají před vyhláškou přednost. Přes ostrov vede cyklostezka, pro kterou platí například i přednost cyklisty před chodcem,“ upozornila v této souvislosti vedoucí kanceláře starosty a tajemníka Martina Skoková. 

Ve zprávě, kterou k nové vyhlášce litoměřická radnice zveřejnila, se dále píše, že jedno z míst, kde dosud psi mohli běhat bez vodítka, se ruší. 

Na několika místech města pak platí naprostý zákaz vstupu se psy. „Nadále platí zákaz vstupu se psy na dětská hřiště a depozitní místa posypového materiálu. V parku Václava Havla psi nesmí vstupovat pouze na veřejnou zeleň,“ uvedla mluvčí města Eva Břeňová. 

Litoměřická vyhláška je na české poměry neobvykle přísná. Ve většině měst, které zavedly povinnost vodit psa na vodítku, se jeho délka neřeší. Výjimkou jsou České Budějovice, které ve své vyhlášce stanovují, že na cyklostezkách nesmí vzdálenost osoby a doprovázeného psa překročit jeden metr.

Jiná města se k problematice postavila šalamounsky. Město Adamov například požaduje, aby délka vodítka umožňovala ovladatelnost psa, Plzeň zase požaduje vodítko „přiměřené délky.“

Čtěte také: Problémy United Airlines. Jeden pes nepřežil let, druhý skončil omylem v Japonsku

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.