1 Co s nedopalky

S nedopalky v ulicích nám pomohou cvičené vrány, tvrdí vývojáři

, NOVÉ

Témata: ,

Cigaretové nedopalky stále zamořují ulice měst či pláže přímořských oblastí. Přes veškerou snahu bude vždy snažší cigarety zahazovat, než je sbírat. Právě kvůli tomu se rozhodl nizozemský start up Crowded cities přijít s originálním a nečekaným řešením. V budoucnu by nedopalky v ulicích měst měly sbírat vrány.

,,Cigaretové nedopalky: Nacházíte je v parku v trávě, špinavých zákoutích či pod svými botami,‘‘ vysvětluje start up motivaci na svém webu. ,,V Nizozemsku lidé každý rok zahodí více než šest miliard nedopalků. Filtry v nich se přitom v průměru rozkládají až deset let.‘‘ Podle start upu je řešení snadné. Stačí vycvičit vrány, aby sbíraly cigaretové nedopalky výměnou za potravu.

Principem tohoto návrhu je speciální ,, ptačí budka‘‘, do níž vrána vloží svůj úlovek v podobě nedopalku. Senzor uvnitř zjistí, zda se skutečně jedná o nedopalek, a v případě, že se vrána nebude snažit o podvod, z budky pro ní vypadne odměna v podobě kousku potravy.

K tomuto nápadu autory inspiroval Američan Joshua Klein, který se rozhodl cvičit vrány, aby sbíraly v ulicích zapomenuté mince. Start up zároveň upozorňuje, že bychom neměli vrány podceňovat. Jedná se podle nich o velmi inteligentní zvířata schopná řešit zadané problémy.

Z nového čísla Proč právě Černobyl? Seriál, který vyvrací módní poučky o „kulturní apropriaci“

Echo týdne: Fotbalista, privatizace a Scruton ● Komentář: Žádný audit neroste do nebe ● Svět: Rakouská zabijačka ● Fenomén: Když nemůžete věřit vlastním očím ● V bublině: Letenky zdarma? Nikdy, nenávistnice

 

Vyrůstá v Bronxu Trump v sukních? Co hlásá Alexandria Ocasiová-Cortezová
Z každé lampy čtyři zásuvky na auta Primátor Prahy Zdeněk Hřib hájí utajená hlasování rady
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.