„Z mých úst neuslyšíte, že musíme přitvrdit“. Blatný chce měnit náladu ve společnosti

KROKY NOVÉHO MINISTRA

„Z mých úst neuslyšíte, že musíme přitvrdit“. Blatný chce měnit náladu ve společnosti
Nový ministr zdravotnictví Jan Blatný Foto: Printscreen ČT
Domov

Echo24

Premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl do funkce nového ministra zdravotnictví Jana Blatného. Ten uvedl, že jeho prioritou bude změnit náladu ve společnosti ze strachu v respekt, protože strach nás paralyzuje. Řekl také, že vše bude záležet na datech, která budou sdílená, srozumitelná a produkována odborníky napříč odborným spektrem. Premiér uvedl, že více jasno o dalším vývoji bude v pátek.

„Jako hlavní úkol pro sebe a celý resort vnímám změnu nálady ve společnosti. A k tomu potřebuji vás, média a novináře. Pojďme změnit strach v respekt, protože strach nás paralyzuje. A nejen strach z koronaviru, ale i strach o živobytí, o bydlení, o naše blízké,“ začal Blatný svou řeč. „Vše bude založena na datech, která budou sdílená, srozumitelná a produkována odborníky napříč odborným spektrem,“ řekl Blatný.

„To, že jsem s vámi doposud nekomunikoval není neúcta, ale to, že jsem dál slib, že dokud se pan prezident a pan premiér nedohodnou co dál, nepřísluší mi se k tomu nějak vyjadřovat,“ řekl Blatný. Popřel také, že by se v případě podezřelého twitterového účtu s jeho jménem, jednalo o jeho reálné plány. Na účtu se objevilo například to, že nový ministr by mohl zavést vypnutí pouličního osvětlení po deváté hodině, nebo že by mohl omezit provoz výtahů v budovách.

„Z mých úst neuslyšíte, že musíme přitvrdit,“ uvedl Blatný. K tomu, zda by mohlo dojít k celkovému lockdownu, se odmítl vyjádřit. „Nevím, co to je úplný a částečný lockdown,“ řekl pouze. Uvedl také, že míří na jednání s Prymulou, se kterým bude probírat další postup ohledně opatření.

Nelíbí se mi to, řekl Babiš k Faltýnkově cestě do Španělska

Hájil opatření, které přijala vláda ještě s jeho předchůdcem, že lidé nemají vycházet ven po jednadvacáté hodině až do páté hodiny ranní. „Když se budeme chovat odpovědně, tak ta omezení brzy pominou,“ odhadl Blatný.

Zaznělo také, že nabídka postu Blatnému se neuskutečnila po telefonu. „Pan Blatný byl jednou z mých možností na výběr nového ministra, normálně za mnou přijel a já mu to nabídl,“ vyjádřil se k tomu Babiš.

Podle Babiše bude další postup jasnější po pátečním vyhodnocení dat a jednání vlády. „Více jasno budeme mít v pátek. Z modelů není jasné, jestli už brzdíme, nebo nebrzdíme. Co se týče mobility, tam apeluji na všechny, aby opravdu dodržovali ty naše opatření,“ uvedl Babiš s tím, že například přítomnost cestujících v hromadné dopravě nepoklesla tak jako na jaře.

Babiš se také vyjádřil k cestě Jaroslava Faltýnka (ANO) do španělské Malagy. Řekl, že po incidentu schůzky ve vyšehradské restauraci, kvůli které rezignoval Prymula, je toto další špatný příklad. „Nelíbí se mi to,“ řekl Babiš.