1 Ruské vměšování

Účast Ruska na protestech ve Francii je pomluva, odmítá Kreml nařčení

NOVÉ

Témata: , , ,

Kreml odmítl jako osočující tvrzení, že Rusko se mohlo podílet na rozdmýchání protestů hnutí takzvaných žlutých vest ve Francii. „Jakákoliv tvrzení o možné účasti Ruska nejsou ničím jiným než pomluvou,“ prohlásil mluvčí prezidenta Vladimira Putina podle ruských agentur.

Protesty jsou podle něj výlučně vnitřní věcí Francie. „Nevměšovali jsme se a nechystáme se vměšovat do vnitřních věcí žádných zemí, včetně Francie,“ zdůraznil mluvčí Dmitrij Peskov a dodal, že Moskva přikládá velký význam rozvoji vztahů s Paříží.

Reagoval tak na tvrzení britského deníku The Times, že se násilnosti snaží podněcovat i někteří uživatelé sociálních sítí napojení na Rusko. Na twitteru rozšiřovali fotografie lidí zraněných na demonstracích, které však se současným děním ve Francii nesouvisely, aby podpořili tvrzení o brutalitě francouzské policie.

Sobotních protestů spojovaných s hnutím takzvaných žlutých vest se po celé Francii podle tamního ministerstva vnitra zúčastnilo 136.000 lidí. Policisté při demonstracích, které se konaly čtvrtou sobotu v řadě, zadrželi 2000 lidí. Zranění utrpělo podle ministerstva zdravotnictví celkem 325 lidí. V Paříži policisté v sobotu během potyček s demonstranty použili slzný plyn a vodní děla. Radikálové zapálili několik aut, snažili se stavět barikády. Více než 70 lidí utrpělo zranění. Zhruba tisíc osob policie zadržela, z toho bylo 900 dospělých a sto nezletilých.

Protestující dávají najevo svoji frustraci kvůli rostoucím životním nákladům i hněv vůči prezidentovi Emmanuelu Macronovi.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.