VIDEO: „Máme rádi Huawei,“ zpívají a tančí vlastenecké děti ve stylu propagandy KLDR

Kauza Huawei

VIDEO: „Máme rádi Huawei,“ zpívají a tančí vlastenecké děti ve stylu propagandy KLDRNOVÉ
Beauty Huawei Foto:

Reprofoto: Hong Kong Free Press

1
Svět

jhr Echo24

Na internetu se šíří záběry s dětmi, které vlasteneckou písničkou vyzdvihují čínskou telekomunikační společnost Huawei. „Který telefon je z celého světa nejlepší? Každý říká, že Huawei!“ zaznívá v části textu, zatímco dítka tančí do rytmu. Firma se od videa sice distancovala, stihla za něj už však na sociálních sítích sklidit kritiku kvůli „vymývání dětských mozků“.

Zhruba tři minuty záběrů se poprvé objevily ve středu na čínské sociální síti Weibo. Je na nich vidět skupina dětí v bílých tričkách se znakem znamenajícím „Čína“. Děti tančí, zpívají a jásají. „Milujeme naši zemi, milujeme naši domácí značku Huawei,“ zpívá se mimo jiné ve videu. 

Firma se proti němu nicméně brání, agentuře Reuters sdělila, že o záběrech nevěděla a nemá s nimi nic společného. „Toto video vytvořili nějací internetoví uživatelé bez vědomí a podpory Huawei,“ nechala se slyšet společnost na Weibu. Podle popisku u původní verze vznikly záběry ve vládou financovaném komunitním centru pro ženy a děti ve městě Ču-chaj. Čínský deník The Global Times napsal, že se může jednat o způsob, jakým Číňané vyjadřují Huawei svou loajalitu. 

Video nicméně neušlo kritice internetu. Na YouTube se do něj někteří pouštějí za to, že až příliš připomíná propagandistický styl Severní Koreje. Další v klipu vidí nepřijatelné zneužívání dětí. „Tohle je vymývání mozků malých dětí,“ píše jeden na platformě Weibo. „Soft Power v režii Huaweii?“, táže se další. 

Zpráva přichází v době, kdy je společnost Huawei napříč světem vnímána jako bezpečnostní riziko. Český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) v prosinci oznámil, že technologie čínské společnosti Huawei považuje právě za bezpečnostní riziko, poté to ještě jednou zopakoval. Na základě varování NÚKIB některé státní instituce omezily používání produktů firem Huawei a ZTE.

Čtěte také: Prodej smartphonů loni stoupal. Applu se Samsungem ukouslo velký podíl Huawei