Usnesení o vyhlášení nouzového stavu je pravděpodobně vadné, míní právník Sokol
Vládní opatření
V České republice padl návrh na zrušení vyhlášení nouzového stavu. Podal ho brněnský advokát David Zahumenský proto, že vládní usnesení údajně nesplnilo požadavky ústavního zákona. S tím souhlasí i místopředseda České advokátní komory Tomáš Sokol, podle něhož měla vláda při vyhlášení nouzového stavu rovnou sdělit, která práva občanů omezí, a neoznamovat jednotlivé restrikce až posléze.
Vyhlášení nouzového stavu nesplňuje ústavní zákon o bezpečnosti České republiky, řekl Sokol v České televizi. „Já se musím přiznat, a nemám z toho vůbec radost, že to usnesení vlády nesplňuje to, jak by mělo znít,“ uvedl. Důvodem je to, že kabinet současně s vyhlášením nouzového stavu konkrétně nestanovil, která práva a osobní svobody mají být omezeny.
„Podle zákona pokud ta pravidla nejsou splněna, tak by Poslanecká sněmovna měla ten nouzový stav zrušit a pokud ne, tak to vyhlášení nouzového stavu je nulitní,“ konstatoval Sokol. „V tomto směru je pravděpodobně to usnesení opravdu vadné,“ dodal. Pokud by tak dal pražský městský soud, kde byl návrh podán, Zahumenskému zapravdu, teoreticky by padla veškerá nařízení, která vláda od té doby vyhlásila. „Pokud by došlo na to, že usnesení vlády je nulitní, pak logicky nemohla být s právními účinky vyhlášena ta další krizová opatření a to by mohl být vážný problém,“ řekl místopředseda advokátské komory.
Zahumenský podal návrh jménem své manželky Venduly. Oběma vadí postup premiéra Andreje Babiše (ANO). „Hlavním důvodem je to, že premiér porušuje ústavní zákon a zákony, nesvolal ústřední krizový štáb, nepostupuje od počátku podle pandemického plánu, lidé nejsou pravdivě informováni, Babiš zneužívá situaci pro svoje PR a pro svoje podnikání,“ uvedl právník.
„Zdůrazňujeme, že považujeme za přiměřené, aby byl vyhlášen nouzový stav, ale domníváme se, že vše musí probíhat jinak – zejména na základě úzké spolupráce širokého týmu odborníků, na základě jejichž doporučení bude teprve jednat vláda,“ vysvětlil Zahumenský. Zdůraznil, že omezení základních lidských práv musí být v demokratickém právním státě vždy řádně zdůvodněno, což se zatím podle něj neděje.