1 Dobývání vesmíru

NASA pošle do vesmíru Lovce exoplanet. Vynese ji Muskův Falcon

NOVÉ

Témata: , ,

Americká vesmírná agentura NASA měla už v v úterý v brzkých hodinách do vesmíru poslat teleskopickou sondu TESS, která bude mít za úkol zmapovat okolí přibližně půl milionu hvězd z noční oblohy a hledat v něm planety podobné Zemi. Plánovaný start rakety Falcon 9 s vesmírným teleskopem pro výzkum planet mimo naší sluneční soustavu byl však nakonec kvůli technickým potížím odložen.

„Očekáváme, že nalezneme dva až tři tisíce planet, které jsou zajisté menší než Jupiter (největší planeta naší sluneční soustavy, pozn. red.) a většina z nich menší než Neptun, tedy ty, které mají potenciál být pozemského typu, s pevným povrchem,“ vysvětlila Jennifer Burtová z Massachusettského technologického institutu (MIT), který misi vede.

Vědci předpokládají, že planet skutečně zemského typu nalezne sonda o poznání méně, snad několik stovek až tisíc. Podmínkou je totiž kromě pevného povrchu také ideální vzdálenost od hvězdy, a to taková, jež by na exoplanetě umožnila existenci života.

Zatímco předchůdce sondy, teleskop Kepler, zkoumal méně jasné hvězdy, ty jasnější a současně bližší Zemi bude mít „na starost“ právě TESS. V rozmezí dvou let má nový teleskop přezdívaný „lovec exoplanet“ zmapovat až 85 % noční oblohy. Tu má rozdělenou na jednotlivé segmenty, přičemž každou z nich bude pozorovat přibližně měsíc.

Sonda bude exoplanety, tedy planety obíhající kolem jiné hvězdy, než je Slunce, hledat pomocí tzv. tranzitní metody. Jedná se o metodu, kdy receptory sondy měří změnu světelnosti planet při pohybu kolem jejich mateřských hvězd.

Teleskop do vesmíru vynese raketa Falcon soukromé společnosti Space X. Firma technologického vizionáře Elona Muska do vesmíru v minulosti vynesla již řadu komerčních nákladů. Velký vědecký satelit však ponese poprvé.

Čtěte také: Vesmírný Roadster zničí radiace. Musk plánuje další mise

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.