Izrael vyhostil šéfa pobočky Human Rights Watch

Izrael vyhostil šéfa pobočky Human Rights WatchNOVÉ
Vyhoštěný šéf organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch v Izraeli Omar Shakir. Foto:

Zdroj: Twitter Omara Shakira

Svět

Vyhoštění

Echo24

Soud v Izraeli v úterý v odvolacím řízení nařídil deportaci místního šéfa organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW). Američan Omar Shakir byl soudně vyhoštěn už loni, ale proti rozsudku se odvolal. Izrael ho viní z podpory hnutí prosazujícího bojkot Izraele, což Shakir odmítá.

Soud v Jeruzalémě Shakirovo odvolání zamítl a dal mu na opuštění území čas do 1. května.

Izrael v roce 2017 přijal zákon, který může cizímu občanovi zakázat vstup do země, pokud je podezřelý, že vyzývá k bojkotu Izraele. Shakir pracoval pro pobočku HRW pro Izrael a Palestinu od roku 2016.

Izraelská média informovala o dalším případu amerického občana, který měl potíže kvůli svým názorům. Americká Židovka Laura Mandelová se musela při odletu na Ben Gurionově letišti podrobit podle médií ponižující bezpečnostní prohlídce. Do letadla pak mohla nastoupit, ale bez svých osobních věcí. Mandelová je členkou vedení organizace The Abraham Initiatives, která se zasazuje za rovnost Arabů a Židů v izraelské společnosti.

Když přišla k prohlídce před odletem do San Franciska, dostala jako všichni otázku, proč byla v Izraeli. Její odpověď, v níž přiznala práci pro svou organizaci, vedla k dlouhému výslechu, při němž kromě jiného padla otázka, „proč se americká Židovka stará o arabsko-židovské vztahy“. Po dvouhodinovém výslechu jí Izraelci zabavili počítač, léky a další osobní věci. Byly naloženy do nákladního prostoru navzdory jejím protestům, že chce mít tyto věci u sebe na palubě.

The Abraham Initiatives má pracoviště v New Yorku, Londýně a v izraelském Lodu. Zkušenost Mandelové organizace označila za důsledek stále nepřátelštějšího politického prostředí v Izraeli. Kdokoli, kdo má styky s Araby, je prý v Izraeli považován za potenciální hrozbu.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články