Kladivo na trolly. Zakladatel „alternativního“ webu musí do vězení za šikanu novinářky

TROLLING

Kladivo na trolly. Zakladatel „alternativního“ webu musí do vězení za šikanu novinářkyNOVÉ
Jessikka Aro Foto:

FOTO: Wikimedia commons - Estonian Foreign Ministry [CC BY 2.0]

Svět

zd Echo24

Zakladatel proruského, pravicového, alternativního webu MV-Lehti si odsedí téměř dvouletý trest poté, co ho soud uznal vinným ze zveřejňování urážlivého a hanobícího obsahu na adresu investigativní novinářky, která psala o praxi tzv. trollích farem v Rusku. Soud uložil tresty i dvěma dalším lidem, informuje Deutsche Welle.

Internetovým útokům proti své osobě musela čelit finská investigativní novinářka Jessikka Aro od roku 2014 poté, co udělala několik rozhovorů s pracovníky tzv. „trollích farem“ v ruském Petrohradu, které platili za šíření falešných zpráv napříč sociálními sítěmi. Jessikka Aro byla jednou z prvních lidí, kteří upozornili na existenci těchto „farem“.

V následujících čtyřech letech se na internetu začaly objevovat její osobní údaje včetně lékařských zpráv či aktuální polohy. Dostala také řadu výhrůžek smrtí i zprávy od člověka, který předstíral, že je její dávno zesnulý otec. Po zveřejnění rozhovorů o ní server MV-Lehti vydal řadu negativních zpráv, včetně těch, které se ji snažily vylíčit jako drogově závislou osobu. 

Zakladatel serveru MV-Lehti Ilja Janitskin si odsedí 22 měsíců ve vězení, spolu s dalšími dvěma odsouzenými pracovníky MV-Lehti pak musí zaplatit kompenzace ve výši 136 000 euro (kolem 3,5 milionu korun).


Čtěte dále: Na jihu Ruska se do moře zřítil výcvikový letoun L-39 české výroby

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.