1 TROLLING

Kladivo na trolly. Zakladatel „alternativního“ webu musí do vězení za šikanu novinářky

, NOVÉ

Témata: , , ,

Zakladatel proruského, pravicového, alternativního webu MV-Lehti si odsedí téměř dvouletý trest poté, co ho soud uznal vinným ze zveřejňování urážlivého a hanobícího obsahu na adresu investigativní novinářky, která psala o praxi tzv. trollích farem v Rusku. Soud uložil tresty i dvěma dalším lidem, informuje Deutsche Welle.

Internetovým útokům proti své osobě musela čelit finská investigativní novinářka Jessikka Aro od roku 2014 poté, co udělala několik rozhovorů s pracovníky tzv. „trollích farem“ v ruském Petrohradu, které platili za šíření falešných zpráv napříč sociálními sítěmi. Jessikka Aro byla jednou z prvních lidí, kteří upozornili na existenci těchto „farem“.

V následujících čtyřech letech se na internetu začaly objevovat její osobní údaje včetně lékařských zpráv či aktuální polohy. Dostala také řadu výhrůžek smrtí i zprávy od člověka, který předstíral, že je její dávno zesnulý otec. Po zveřejnění rozhovorů o ní server MV-Lehti vydal řadu negativních zpráv, včetně těch, které se ji snažily vylíčit jako drogově závislou osobu. 

Zakladatel serveru MV-Lehti Ilja Janitskin si odsedí 22 měsíců ve vězení, spolu s dalšími dvěma odsouzenými pracovníky MV-Lehti pak musí zaplatit kompenzace ve výši 136 000 euro (kolem 3,5 milionu korun).


Čtěte dále: Na jihu Ruska se do moře zřítil výcvikový letoun L-39 české výroby

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.