Poche není jediný zádrhel, komunistům vadí i Malá. Šéf KSČM se sejde s Babišem

Poche není jediný zádrhel, komunistům vadí i Malá. Šéf KSČM se sejde s BabišemNOVÉ
Taťána Malá Foto:

Foto: Twitter Jiřího Ovčáčka

Domov

Druhá Babišova vláda

Karolína Vaverková

Vznikající druhá vláda premiéra Andreje Babiše zatím nemá jistou většinu pro získání důvěry ve sněmovně. KSČM, bez jejíž podpory menšinový kabinet ANO a ČSSD nevznikne, o podpoře kabinetu definitivně rozhodne až v sobotu. Ačkoli ze začátku komunisté avizovali pouze programové požadavky, v posledních týdnech kladou i tvrdé personální podmínky. Stejně jako prezident Miloš Zeman odmítají kandidáta ČSSD na ministra zahraničí Miroslava Pocheho. Problém mají navíc i Taťánou Malou, kterou ANO navrhlo na ministryni spravedlnosti.

S velkou razancí komunisté odmítají Miroslava Pocheho pro ministerstvo zahraničí. Vládu, v níž by zasedl, by prý nepodpořili. Problém avizují s i poslankyní Taťánou Malou, která v druhé vládě Andreje Babiše zaujme post ministryně spravedlnosti. Předseda KSČM Vojtěch Filip se s Babišem sejde dnes. Filipovi například vadí, že o nominaci Malé se dozvěděl až z médií. V sobotu se poté sejde ústřední výbor KSČM, aby rozhodl o podpoře menšinové vlády ANO a ČSSD. S Filipem se v úterý kvůli sestavování vlády sejde i Jan Hamáček.

Poslanci ČSSD asi nejpozději v úterý podepíšou koaliční smlouvu, řekl v pondělí České televizi předseda poslaneckého klubu strany Jan Chvojka. Smlouvu je podle něj připraveno podepsat všech 15 členů klubu. Kritickými vůči vzniku vlády ANO s ČSSD za podpory KSČM zůstávají především sociálně demokratičtí senátoři. Kriticky vystupuje například předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD).

Prezident Zeman má novou vládu jmenovat ve středu ráno. Jméno Miroslava Pocheho se nakonec na oficiální seznam návrhů na ministry dostalo, seznam Babiš odevzdal v pondělí. Hrad ale stále opakuje, že Pocheho prezident nejmenuje. Po jmenování se ještě ve středu dopoledne poprvé sejde nová vláda ANO a ČSSD s podporou KSČM, uvedl Andrej Babiš, aby projednala a poslala do sněmovny žádost o vyslovení důvěry, o níž by poslanci mohli rozhodovat 11. července.

Zeman se sešel s Malou, Novákovou, Krčálem a Staňkem

Zeman se v průběhu pondělí sešel se čtyřmi kandidáty na ministry. Kandidátka ANO na ministryni spravedlnosti Taťána Malá se Zemanem mluvila mimo jiné o stíhání Babiše v kauze Čapí hnízdo. Prezident se v neděli pozastavil nad výrokem Malé o možném odkladu Babišova stíhání do skončení volebního období. Výrok nebyl podle Zemana šťastný. Malá novinářům řekla, že chtěla výrokem otevřít debatu o imunitě.

Nastupující ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál (ČSSD) oznámil po schůzce se Zemanem, že nebude zasahovat do trestních oznámení podaných ministerstvem za dosavadní ministryně Jaroslavy Němcové (ANO). Úřad podal za Němcové jedenáct oznámení na předchozí vedení ministerstva, kdy byla v jeho čele sociální demokratka Michaela Marksová.

S prezidentem se sešla i kandidátka ANO na ministryni průmyslu a obchodu Marta Nováková a kandidát ČSSD na ministra kultury Antonín Staněk, který chce klást důraz na obnovu památek a prezentaci české kultury v zahraničí. Staněk se chce zaměřit také na platy vysokoškoláků v příspěvkových organizacích, třeba v galeriích a muzeích, které jsou podprůměrné.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: V oficiální nominaci je i Poche. Musel jsem formálně naplnit závazek vůči ČSSD, říká Babiš

Související články