Generál v.v. Pavel používá manipulaci, vyvrací věci, které nikdo netvrdí, uvádí historik Blažek
GENERÁL VS. HISTORIK
Pravděpodobný kandidát na prezidenta Petr Pavel, generál ve výslužbě, zveřejnil na sociálních sítích text, ve kterém se vymezuje proti lidem, kteří kritizují jeho komunistickou minulost či jeho mlžení kolem prověrek, označuje je za urputniky. Pavel napsal, že je „úplně nesmyslné“ srovnávat to, co dělal jako voják výsadkář, s činností lidí, kteří byli agenty StB a špehovali vlastní obyvatelstvo. Podle historika Petra Blažka příspěvek obsahuje řadu manipulací a nepravdivých informací.
Pavel se v textu vymezuje proti tvrzení tzv. urputniků, že měl cokoliv společného s vojenskou kontrarozvědkou, která spadala pod StB (zkratku píše chybně jako STB). „Od promoce v roce 1983 do roku 1988 jsem byl výsadkář a mým úkolem byl především hloubkový průzkum. Ten spadal pod Zpravodajskou správu Generálního štábu, stejně jako všechny druhy průzkumu a zpravodajství, od technického, přes vojenskou diplomacii až po agenturní (zakrytý),“ uvádí Pavel.
„Dnes jsou tyto funkce rozděleny. Generální štáb má Sekci zpravodajského zabezpečení, která se zabývá průzkumem a zpravodajstvím bezprostředně nutným pro činnost armády. Ostatní druhy zpravodajství důležité pro obranu státu jsou soustředěny ve Vojenském zpravodajství, které není součástí armády, ale je přímo podřízeno ministrovi obrany a je jednou ze tří českých tajných služeb,“ dodává s tím, že je úplně nesmyslné srovnávat to, co dělal jako voják výsadkář, s činností lidí, kteří byli agenty StB a špehovali vlastní obyvatelstvo.
„Všechny dokumenty z archivu bezpečnostních složek jsem o sobě zveřejnil na webu. Včetně informací o mém postgraduálním studiu, o kterém někteří moji kritici mluví jako o přípravě na práci ‚komunistického špiona‘. Zmiňují speciální kurz D-2, ve kterém bylo všem účastníkům přiděleno krycí jméno. Tato informace je pravdivá a je součástí mnou zveřejněných dokumentů, ale není na ni nic senzačního,“ dodal Pavel.
Podle historika Petra Blažka nicméně naprostá většina Pavlových oponentů netvrdí nic o spojení s vojenskou kontrarozvědkou. „Říkají, že jim vadí jeho služba pro komunistickou rozvědku, kdy konspirativně studoval kurz pro rozvědčíky a byl zde předsedou ZO KSČ,“ vysvětluje Blažek na svém facebookovém profilu.
Pavel byl kmenovým zaměstnancem
„Pavel používá klasickou manipulaci, aby zakryl svoje angažmá v komunistické straně a vojenské rozvědce. Tvrdí, že vojenská rozvědka nebyla používána proti oponentům režimu, což je stejná absurdita, jako kdyby někdo tvrdil, že armáda nebyla represivní oporou režimu, protože zasáhla proti demonstrantům jen 21. srpna 1969. Nejdříve vytvoří výrok, pak ho vloží oponentovi do úst a nakonec ho vyvrací,“ řekl Blažek s tím, že jde o klasickou manipulační techniku.
Pavel zároveň píše, že nepoužíval nikdy krycí jméno. „Nikdy jsem nepracoval pod žádným krytím (jako špion), nikdy jsem nepoužíval krycí jméno a nikdy jsem nepracovat proti vlastním občanům. I v případě, že bych byl vybrán jako jeden z mála absolventů pro zakrytou část, obsahem mé práce by nikdy nebylo sbírat informace o vlastních občanech,“ tvrdí Pavel.
Podle Blažka je toto tvrzení nicméně rovněž nepravdivé. „V jednom z dochovaných archivních dokumentů je jasně uvedeno, že jako příslušník Zpravodajské služby generálního štábu měl krycí jméno Pávek. Těžko doložit, zda ho skutečně používal, ale bezpochyby o něm věděl. Nebyl to spolupracovník, ale kmenový zaměstnanec. Je to další klasický manipulativní postup, který bych označil slovem mlžení,“ uvedl Blažek.
Pavel zároveň kritizoval ty, kteří zpochybňují jeho prověrky, protože je vydal „jen“ český úřad. „Samozřejmě, že mi jako komukoliv, kdo pracoval pro NATO, vydával prověrku národní bezpečnostní úřad (NBÚ). Je ale naivní si myslet, že velmoci by se při sdílení nejtajnějších informací spoléhaly jen na stanovisko českého úřadu a samy by si mě pořádně neprověřily,“ uvedl Pavel. „Můj bezpečnostní certifikát NATO navíc obsahuje kromě slov ‚Top Secret‘, tedy Přísně tajné, také rozšíření na ‚Cosmic‘ a ‚Atomal‘. Na ty už národní úřad nemá oprávnění,“ vysvětlil a obvinil lidi, které nazval „urputniky“ z toho, že se jej snaží nečistou hrou zdiskreditovat.
Historik Blažek se pozastavil i nad tímto oslovením. „Své kritiky Pavel označuje za urputniky. Napsal, že poprvé tohle slovo použil při službě v armádě před rokem 1989. Tohle slovo se používá ve slovenštině, ale vyvolává dojem svou koncovkou, že se jedná o rusismus. Možná ho Pavel poprvé slyšel při společných školeních se sovětskými důstojníky," uvedl Blažek.