Do Prahy míří sdílené elektrokoloběžky. Půjčení bude stát od 25 korun

Do Prahy míří sdílené elektrokoloběžky. Půjčení bude stát od 25 korunNOVÉ
Koloběžky společnosti Lime Foto:

Foto: Vojtěch Drbohlav

Domov

Elektrokoloběžky v Praze

tkdrb

V minulém týdnu zahájil v hlavním městě svou činnost americký start-up Lime, který do české metropole přivádí sdílené elektrokoloběžky. Doplní tak jiné, již zavedené společnosti, které v Praze půjčují elektrická kola. Rozhodl o tom pražský magistrát, který s Lime již podepsal memorandum.

Půjčení elektrické koloběžky bude stát 25 korun, plus další dvě koruny za každou minutu jízdy. Zpočátku si budou moci zájemci koloběžky vypůjčit v širším centru hlavního města Prahy, firma však slibuje časem rozšíření dostupnosti služby.

„Přinášíme do Prahy řešení pro takzvanou poslední míli. Jde o prvních nebo posledních 15 minut přepravy, když jdete z domu na zastávku metra nebo tramvaje, nebo naopak když jedete domů. Zároveň pomáháme překonat dopravní zácpy. V jiných městech vidíme, že lidé často opouští svá auta a přesedají na koloběžky, protože to je rychlejší. A nakonec také snižujeme uhlíkovou stopu,“ sdělil serveru pro CzechCrunch Noa Khamallah, který má ve firmě na starosti vztahy s úřady.

„Systém sdílených kol je pro Prahu dalším krokem k vyšší kvalitě dopravy i trvale udržitelnému rozvoji města. Pražané i návštěvníci budou mít novou atraktivní možnost pohybu po městě a sníží se i množství škodlivých látek v ovzduší,“ řekl pražský radní pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD).

Pražský magistrát kromě společnosti Lime podepsal memorandum o poskytování služeb i s dalšími provozovateli. Kromě Lime bude v české metropoli fungovat i české společnosti REKOLA Bikesharing, Velonet ČR a Homeport. Všechny tyto společnosti se zabývají elektrickými koly, jejich sdílením i vývojem pro ně určených městských systémů.

Lime Network, s. r. o. je bikesharingová společnost založená ve Spojených státech v roce 2017. Její zakladatelé vycházeli ze snah snížit závislost lidí na osobních automobilech při přepravě na krátkou vzdálenost. Vedle osmdesátky amerických měst se jejich limetkově zelená kola prohání také v Evropě a to v Zurichu, Frankfurtu, Berlíně, Paříži, Madridu a Valencii. Jejich další stanicí se teď stala Praha.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Ruští vojáci budou jezdit na elektromotocyklech. Armádě je dodá Kalašnikov

Lomecký chce zakázat elektrické koloběžky na Praze 1. Vyzve Ťoka