3 Elektrokoloběžky v Praze

Do Prahy míří sdílené elektrokoloběžky. Půjčení bude stát od 25 korun

, , NOVÉ

Témata:

V minulém týdnu zahájil v hlavním městě svou činnost americký start-up Lime, který do české metropole přivádí sdílené elektrokoloběžky. Doplní tak jiné, již zavedené společnosti, které v Praze půjčují elektrická kola. Rozhodl o tom pražský magistrát, který s Lime již podepsal memorandum.

Půjčení elektrické koloběžky bude stát 25 korun, plus další dvě koruny za každou minutu jízdy. Zpočátku si budou moci zájemci koloběžky vypůjčit v širším centru hlavního města Prahy, firma však slibuje časem rozšíření dostupnosti služby.

„Přinášíme do Prahy řešení pro takzvanou poslední míli. Jde o prvních nebo posledních 15 minut přepravy, když jdete z domu na zastávku metra nebo tramvaje, nebo naopak když jedete domů. Zároveň pomáháme překonat dopravní zácpy. V jiných městech vidíme, že lidé často opouští svá auta a přesedají na koloběžky, protože to je rychlejší. A nakonec také snižujeme uhlíkovou stopu,“ sdělil serveru pro CzechCrunch Noa Khamallah, který má ve firmě na starosti vztahy s úřady.

„Systém sdílených kol je pro Prahu dalším krokem k vyšší kvalitě dopravy i trvale udržitelnému rozvoji města. Pražané i návštěvníci budou mít novou atraktivní možnost pohybu po městě a sníží se i množství škodlivých látek v ovzduší,“ řekl pražský radní pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD).

Pražský magistrát kromě společnosti Lime podepsal memorandum o poskytování služeb i s dalšími provozovateli. Kromě Lime bude v české metropoli fungovat i české společnosti REKOLA Bikesharing, Velonet ČR a Homeport. Všechny tyto společnosti se zabývají elektrickými koly, jejich sdílením i vývojem pro ně určených městských systémů.

Lime Network, s. r. o. je bikesharingová společnost založená ve Spojených státech v roce 2017. Její zakladatelé vycházeli ze snah snížit závislost lidí na osobních automobilech při přepravě na krátkou vzdálenost. Vedle osmdesátky amerických měst se jejich limetkově zelená kola prohání také v Evropě a to v Zurichu, Frankfurtu, Berlíně, Paříži, Madridu a Valencii. Jejich další stanicí se teď stala Praha.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Ruští vojáci budou jezdit na elektromotocyklech. Armádě je dodá Kalašnikov

Lomecký chce zakázat elektrické koloběžky na Praze 1. Vyzve Ťoka

, ,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.