Dozvuky ‚zmr.ů‘. Zdeněk Bakala prý zvažuje mezinárodní právní kroky vůči Zemanovi

Dozvuky ‚zmr.ů‘. Zdeněk Bakala prý zvažuje mezinárodní právní kroky vůči ZemanoviNOVÉ
Zdeněk Bakala Foto:

FOTO: ČTK

Panorama

BAKALA VS ZEMAN

zd Echo24

Právní tým finančníka a podnikatele Zdeňka Bakaly se podle informací deníku E15 zabývá možností právní odpovědi na výroky prezidenta Miloše Zemana, který (nejen) jej v rozhovoru pro Český rozhlas označil za „ekonomického zmrda“ a rozhodl se vyznamenat podnikatele Pavola Krúpu za to, že proti Bakalovi bojuje

Právníci podnikatele údajně zkoumají možnosti ochrany osobnostních práv na mezinárodní úrovni, teoreticky skrze arbitráž. Podle odborníků, které oslovil deník E15, by mohl Bakala uspět díky právnímu institutu, který využívají mezinárodní investiční smlouvy mezi jednotlivými státy. „Tento standard je využíván na ochranu investorů a je známý, volně přeloženo, jako povinnost plné ochrany a bezpečnosti osob. Dosud se důvodně používal v subsaharské Africe, hlavně v Zimbabwe, anebo v Jižní Americe, typicky v Chile,“ vysvětlil pro E15 expert na arbitráže Radek Šnábl.

To podle odborníků znamená, že jednání státu nebo osob, jejichž jednání lze státu přičíst, musí předcházet jakémukoliv chování, které může investora poškodit. „To, co použil prezident, je v podstatě taková forma veřejné výhrůžky,“ řekl pro E15 jeden z právních expertů.

Bakalova mediální zástupkyně Šárka Samková se k informacím, zda Zdeněk Bakala zvažuje právní kroky, odmítla vyjádřit. „Zůstáváme u původního vyjádření ze začátku minulého týdne, a to že je obtížné adekvátními slovy vyjádřit, jak nebezpečně Miloš Zeman svými hrubými výrazy snižuje úřad prezidenta České republiky,“ řekla pro E15 Samková.


Čtěte dále: Stál u „zázračného“ zbohatnutí Grosse. Od Zemana převezme vyznamenání

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články