Kalouskův protinávrh k Schillerové: snížení zdravotního pojištění zaměstnancům

Kalouskův protinávrh k Schillerové: snížení zdravotního pojištění zaměstnancůmNové
Domov

TOP navrhuje reformu zdravotního pojištění

Karolína Vaverková

Opoziční TOP 09 přichází s protinávrhem k nápadu ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) na zrušení plateb státu za státní pojištěnce. Navrhuje snížení zdravotního pojištění zaměstnanců a živnostníků a zvýšení odvodu za státní pojištěnce. Je to součástí návrhu reformy zdravotního pojištění, kterou představili předseda klubu TOP 09 Miroslav Kalousek a poslanec Vlastimil Válek. Premiér Andrej Babiš (ANO) včera uvedl, že nesouhlasí se zrušením plateb státu za státní pojištěnce, jak navrhla Schillerová.

Současný systém veřejného zdravotního pojištění v Česku je podle poslance TOP 09 Válka nespravedlivý a dlouhodobě neudržitelný. „Zaměstnanec s průměrným platem odvede se svým zaměstnavatelem zdravotní pojišťovně 4 500 korun měsíčně. Živnostník musí odvést minimálně 2 208 korun měsíčně, i když nemá žádné výdělky. Stát za své pojištěnce odvádí měsíčně 1018 korun,“ řekl v úterý Válek. „My proto navrhujeme snížení zdravotního pojištění zaměstnanců a živnostníků a zvýšení odvodu za státní pojištěnce. Pracujícím se tak zvýší čistá mzda, sníží se cena práce a pojistné za každého občana bude spravedlivější,“ dodal Válek.

„Dalším problémem je, že není jasně definována zdravotní péče a tím pádem ani nárok, na který má občan právo ze svého pojištění. V posledních letech se stále častěji objevuje personifikovaná či individuální léčba připravovaná cíleně pro konkrétního pacienta. Dochází k obrovskému rozmachu technologií a špičková zdravotní péče se tak stává dražší a dražší. Pojišťovny svým pojištěncům musí jasně uvádět, co jim vlastně hradí a nabízet možnost využívání nadstandardu,“ řekl Válek.

TOP navrhuje reformu zdravotního pojištění o čtyřech bodech. A sice snížit zaměstnancům a živnostníkům povinné pojištění o tři procentní body, zvýšit platbu za státního pojištěnce na 1805 korun a stanovit vzorce její každoroční valorizace, definovat rozsah a dostupnost péče hrazené ze zdravotního pojištění a nabídnout možnosti připojištění na základě jasně definovaných standardů a nadstandardů. První, co poslanci TOP 09 navrhnou, bude úprava výše zdravotního pojištění a platby za státní pojištěnce. 

Stát za své pojištěnce, kam patří důchodci, děti, studenti a nezaměstnaní, odvádí 1 018 korun měsíčně. Loni to bylo 969 a předloni 920 korun. Meziroční nárůst je asi 3,5 miliardy korun.

Celkově letos systém veřejného zdravotního pojištění bude hospodařit podle odhadů asi se 320 miliardami korun. Peníze přerozdělí zdravotní pojišťovny na úhradu zdravotní péče.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte:

Babiš odmítá zrušení plateb za státní pojištěnce, zní z České lékařské komory

Babiš se rozhodl zvýšit daně svým voličům

Zrušit pojištění za děti a důchodce bude problém, uznala Schillerová. Kalousek chystá protinávrh

Související články