Pan prezident mě podržel, já ho nikdy nikdy nepodrazím, říká premiér Babiš

Babiš o Zemanovi

Pan prezident mě podržel, já ho nikdy nikdy nepodrazím, říká premiér BabišNOVÉ
Andrej Babiš a Miloš Zeman. Foto:

Autor: Jan Zátorský

1
Domov
Echo24
Sdílet:

Předseda vlády a šéf hnutí ANO Andrej Babiš si myslí, že ČSSD z vlády nikdy neodejde. Řekl to v rozhovoru pro Mf Dnes. Podle něj jde ze strany sociálních demokratů jen o silácké řeči. Vztah s prezidentem Milošem Zemanem označil za zcela korektní. „Je to člověk, který drží slovo, který mě nikdy nepodrazil – a já ho také nikdy nepodrazím,“ uvedl Babiš s tím, že Zemana respektuje.

Babiš se prý prezidenta nebojí. „Na plno věcí máme samozřejmě jiné názory – na ředitele BIS, na velvyslanectví v Jeruzalémě, možná dříve i na euro. Takže to není vztah, že by mi on něco diktoval, uvedl Babiš. „Nicméně ho respektuji, je to prezident republiky zvolený přímou volbou, má velký mandát,“ dodal. Zároveň také uvedl, že ho prezident v minulosti podpořil a i proto by ho nikdy nepodrazil.

Podle premiéra se nyní opakuje situace z období, kdy se Zeman chtěl stát prezidentem v roce 2003 „Nebudu se k prezidentovi chovat tak, jako to udělali jeho kolegové z ČSSD, když se chtěl poprvé stát prezidentem. Přitom je vytáhl do Strakovky,“ vysvětlil Babiš. Vztah mezi sociálními demokraty a Zemanem nepovažuje premiér za korektní. „Na jejich sjezdu jim dokonce řekl, že je bude v eurovolbách volit – což se mi nelíbilo – a teď prý zvažují, že se připojí k ústavní žalobě na něj. To je neuvěřitelné.“

Předseda vlády se vyjádřil i k ukončené vládní krizi kolem výměny na ministerstvu kultury, kam tento týden nastoupil Lubomír Zaorálek (ČSSD). Že by prezident porušoval v minulých týdnech Ústavu, premiér odmítá. „On odvolal pana Staňka, kterého pan Hamáček a ČSSD podrazili,“ poznamenal a dodal, že prezident nikdy Michala Šmardu (ČSSD) neodmítl, ale pouze vyzval Hamáčka ke změně nominace.

„Myslel jsem si, že jsme za tímhle příběhem udělali tlustou čáru. Když ale čtu jeho poslední vyjádření, tak nevěřím vlastním očím,“ uvedl Babiš ke konci vládní krize s tím, že některá vyjádření předsedy ČSSD Jana Hamáčka považuje za skandální. Podle Babiše se také první kandidát na šéfa resortu Šmarda neustále vyjadřoval do novin a kopal do hnutí ANO.

Poslední kapkou bylo pro Babiše Šmardovo vyjádření, že ministryně financí Alena Schillerová je „Kalousek v sukních“. Přitom je to podle premiéra právě ČSSD, která má rozhazování a trafikantství v DNA. „Dávají lidem trafiky, to je jejich DNA, to je pravda. Můžu to i dokázat,“ rozohnil se premiér. „Oni – pan Hamáček – mě nařkli, že jsme je chtěli vyhodit z vlády, že se na výběru ministra vnitra měl podílet Tomio Okamura. Co to je za blbosti, za výmysly?“ postěžoval si Babiš. 

Babiš souhlasí s názorem prezidenta, že Šmarda se pro řízení resortu kultury nehodí. ČSSD navíc podle něj jen planě vyhrožovala, že vládu opustí. „Já jsem už po návratu z dovolené nebyl ochoten Šmardovy řeči poslouchat. A všechny ty výhrůžky, že ČSSD odejde z vlády… Tak proč neodešla? Měli možnost. To jsou jen silné řeči, silná ramena,“ myslí si Babiš. 

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

DÁLE ČTĚTE: Zveřejněte odpověď na audit k Babišovi, vyzývají Piráti. A píšou do Bruselu

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články