Před lounskou firmou došlo k ozbrojenému střetu. Padl i varovný policejní výstřel
Konflikt v Lounech
Policie dnes od rána zasahovala u konfliktu před areálem lounského výrobce vagonů Heavy Machinery services. Padl i výstražný výstřel. Podle některých médií chtěla v areálu firmy Heavy Machinery services, dříve Legios, pokračovat insolvenční správkyně v inventarizaci majetku.
V tom jí zabránila skupina lidí s tyčemi a dalšími předměty. Zaměstnanci areálu se dovnitř nedostali. Policisté ukončili zásah po poledni, protiprávní jednání nezjistili, řekla ČTK mluvčí lounské policie Irena Pilařová. Bezpečnost v okolí areálu budou dál hlídat.
„Dnes přibližně ve 3:30 pronikly do areálu HMS asi tři desítky mužů, někteří vyzbrojeni tyčemi, kteří se prezentovali jako personál společnosti Legios Loco a vyvolali potyčku s ostrahou. Situaci musela řešit policie,“ řekla na dotaz ČTK insolvenční správkyně Petra Hýsková.
Společnost HMS dnes důrazně odmítla „skandální postup“ insolvenční správkyně v průběhu šetření v areálu společnosti. „Její nestandardní chování a nekompetentní pokyny paralyzovaly provoz lounského výrobního závodu, což je nejen v rozporu s jejím oprávněním, ale i s Usnesením insolvenčního soudu,“ sdělila dnes ČTK mediální konzultantka HMS Iva Šachová. Společnost požaduje okamžité odvolání insolvenční správkyně a žádá o prošetření situace, kdy výkon práva podle zástupců firmy zajišťuje motorkářský gang.
„Řešili jsme situaci v lounské firmě. Jedná se o složitý právní problém a my jsme zjišťovali, zda dochází k protiprávnímu jednání,“ uvedla Pilařová. Na začátku konfliktu se podle mluvčí situace vyhrotila a policisté použili jako varovný prostředek výstřel. Při zásahu nebyl nikdo podle Pilařové zraněn ani omezen na svobodě. „Vzhledem ke složitosti situace budou policejní hlídky v dalších dnech situaci kvůli bezpečnosti monitorovat,“ řekla ČTK Pilařová.
Výrobce vagonů je v úpadku od února 2014, věřitelům dluží přes 3,3 miliardy korun. Krajský soud v Českých Budějovicích, který insolvenci řeší, před pár dny znovu zamítl reorganizaci společnosti HMS. Soud zároveň na majetek firmy prohlásil konkurz a na 21. srpna svolal schůzi věřitelů.
Budějovický krajský soud zamítl reorganizaci HMS už v lednu. V dubnu jeho rozhodnutí zrušil Vrchní soud v Praze a věc mu vrátil. V novém rozhodnutí budějovický soud zopakoval, že jednání HMS a plnění povinností, které soud firmě uložil, vzbuzuje pochybnosti o poctivosti jejích skutečných úmyslů.
Podle soudu se řídicí struktura HMS prolíná s vedením společnosti Legios Loco a fungování obou firem je úzce spjaté – Legios Loco pronajímá výrobní areál a dodává HMS pracovní sílu, veškerý obchod jde přes Legios Loco. Firma Legios Loco patří podle údajů v Obchodním rejstříku kyperské společnosti Kirosium Limited. Jediným akcionářem HMS je od letošního března litoměřická firma Trinites CZ. HMS se proti verdiktu odvolá k Vrchnímu soudu v Praze.