1 kontroverzní výrok

Je třeba obnovit důvěryhodnost justice, reaguje advokátní komora na Babiše

, NOVÉ

Témata: ,

Česká advokátní komora považuje slova premiéra Andreje Babiše o možnosti objednat si trestní stíhání za velmi závažná, v momentě kdy je říká premiér. Vyzývá tedy příslušné orgány, aby jeho slova prověřily. Podle komory je potřeba obnovit důvěryhodnost justice. Proti Babišovým výrokům se ve středu ohradily i špičky justice.

Česká advokátní komora považuje prohlášení Andreje Babiše, které zpochybňuje nestrannost všech orgánů činných v trestním řízení, za velmi závažné. Uvědomuje si, že jde o vyjádření obviněného, a tedy součást jeho obhajoby. Nemůže však přehlédnout, že se současně jedná o prohlášení premiéra České republiky,  který má k dispozici důvěrné informace bezpečnostních složek a ministra spravedlnosti Roberta Pelikána.

„Česká advokátní komora považuje za nezbytné, aby bylo podezření předsedy vlády příslušnými orgány, zejména pak ministrem spravedlnosti, ministrem vnitra a nejvyšším státním zástupcem, důkladně a objektivně prověřeno. Potvrdí-li se pravdivost premiérových slov, je nezbytné přijmout zásadní opatření k obnově zákonnosti. V opačném případě je třeba informovat veřejnost, že tvrzení předsedy vlády nebyla pravdivá,“ píše ČAK ve své tiskové zprávě. „Jedině tak bude obnovena důvěryhodnost justice jako celku, kterou předseda vlády svým prohlášením zpochybnil,“ dodává tisková zpráva.

Proti Babišově výroku se ve středu ohradil taktéž předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal. Podobné výroky mohou podle Šámala ohrozit důvěru ve spravedlivou justici, a v důsledku vést až k rozpadu demokratického právního státu. Podobně se vyjádřil Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman a i předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa.

Výrok na plénu kritizovali někteří politici a vyzývali ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO), aby ho potvrdil, nebo dementoval. Ministr v úterý debatu o možnosti si objednat trestní stíhání označil za bouři ve sklenici vody a řekl, že ji dál nechce zveličovat svým komentářem.

Čtěte také: Špičky justice se ohradily proti Babišovi: Stíhání u nás objednat nelze

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.