Týdeník Echo: Nedostupné bydlení, práce načerno a sto let republiky

Týdeník Echo

Týdeník Echo: Nedostupné bydlení, práce načerno a sto let republikyNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Nové číslo Týdeníku Echo se ve velké příloze věnuje stoletému výročí Československé republiky. To však přirozeně není jediným tématem nového čísla.

Titulním tématem je otázka dostupného bydlení. Lenka Zlámalová svou analýzu nazvanou Průměrný Čech už na byt nemá uvádí těmito slovy: „V této chvíli už se dá bez váhání napsat, že průměrně drahý byt je pro průměrně vydělávajícího občana České republiky nedostupný. Podle aktuální studie Property Index 2018 poradenské společnosti Deloitte, která pracuje s daty za rok 2017, jsou u nás domy a byty nejméně dostupné z celé Evropy. Na pořízení bytu o rozloze 70 metrů čtverečních je potřeba částka na úrovni 11,3 násobku průměrného ročního platu. Při aktuální výši průměrného příjmu, který v zemi dosahuje 31 tisíc korun měsíčně, je to zhruba 4,4 milionu korun. To je průměr v celé České republice. V Praze a Brně, které v posledních letech zaznamenaly prudký vzestup cen, jsou byty výrazně dražší. Ještě loni bylo na pořízení bytu potřeba 10,8 násobku průměrného ročního příjmu. I to už byl evropský rekord.“

Druhým důležitým tématem je černý trh práce. Článek Petra Holuba Až nás půjdou miliony se opírá o dosud utajovanou studii Vlastimila Berana z Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí. „Beranova zpráva vznikla už v roce 2014 a přesněji řečeno tvrdí, že lidí, které živí nelegální nebo nehlášená práce, je přes milion. Mnozí ovšem část svých příjmů přiznávají, proto je možné odhadnout, že se v černé či šedé zóně skrývá právě 670 tisíc pracovních míst. ,To je minimální hranice, může jich být víc,‘ upřesňuje výzkumník. Zpráva mimo jiné odhaluje selhání sociální politiky státu, proto ji ministerstvo práce považovalo za příliš třaskavou na to, aby povolilo její publikaci. Odhodlalo se k tomu až po nástupu ministryně Jany Maláčové na žádost Týdeníku Echo. ,Nelegální práce od té doby určitě neustoupila. Buď její objem stagnuje, anebo roste,‘ vysvětlil expert Beran, proč je studie stále aktuální.“

Velká příloha připomíná sté výročí vzniku Československé republiky a tvoří ji kaleidoskop deseti desítek. Divadelní historik a kritik Vladimír Just představuje deset her, které podle jeho soudu tvoří důležité milníky českého divadla, podobně se literární historik a kritik Jiří Opelík zastavuje u deseti knih uplynulého století, Ondřej Štindl tu má „svou“ desítku filmů atd. To vše je míněno jako podnět k zamyšlení nad onou stovkou, z níž nám bylo dáno kratší či delší část s republikou sdílet.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy