Babiš střídá Pelikána v čele rady pro boj s korupcí. „Chce vypadat jako protikorupční bojovník“

Druhá Babišova vláda

Babiš střídá Pelikána v čele rady pro boj s korupcí. „Chce vypadat jako protikorupční bojovník“NOVÉ
Premiér Andrej Babiš Foto:

Ilustrační foto: Jan Zatorsky

1
Domov

kva

Premiér Andrej Babiš povede nově Radu vlády pro koordinaci boje s korupcí. Dříve ji řídil exministr spravedlnosti Robert Pelikán. Místopředsedou rady, která je poradním orgánem vlády pro boj s korupcí, je dvojjediný ministr vnitra a zahraničí a šéf ČSSD Jan Hamáček. Podle Pirátů by měl Babiš funkci odmítnout.

Rada, která má za cíl „koordinovat a vyhodnocovat problematiku boje s korupcí“, je dnes teoreticky nejvyšším poradním orgánem vlády v oblasti boje proti rozkrádání veřejných rozpočtů, upozornili Piráti s tím, že jeho stanoviska často nejsou brána příliš vážně.

V minulém volebním období byl vedením rady pověřen exministr spravedlnosti Robert Pelikán (za ANO). Statut rady z roku 2014 ale dle vyjádření Úřadu vlády ČR předpokládá, že jejím předsedou je premiér. Místopředsedou by měl do budoucna být nový ministr spravedlnosti Jan Kněžínek. Vláda ale, než se tak stane, musí projednat změnu statutu.

Piráti společně s dalšími stranami z opozice premiéra Andreje Babiše kritizují za to, že je prvním českým trestně stíhaným premiérem a jako takový bude radu pro boj s korupcí vést. Babiš je trestně stíhán v dotační kauze Čapí hnízdo. Kvůli zákonu o střetu zájmů navíc Babiš převedl svůj majetek do svěřenského fondu, který dnes spravují jeho právníci a manželka Monika.

„Během posledních měsíců Andrej Babiš zamezil přijetí účinných protikorupčních opatření a jeho současná snaha o vedení Rady je tak evidentně motivovaná snahou vypadat jako protikorupční bojovník, i když ve skutečnosti Babiš na tomto tématu pouze parazituje. Koneckonců i v samotném programovém prohlášení vlády zcela chybí uvedení důležitých protikorupčních priorit, které účinně omezí klientelismus, tunelování veřejných peněz a vysávání státního rozpočtu Agrofertem,” uvedl předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Zeman jmenoval Kněžínka ministrem. Tomu trestně stíhaný premiér nevadí