Povstalecká správa v Doněcku začala přijímat žádosti o ruský pas

VÝCHODNÍ UKRAJINA

Povstalecká správa v Doněcku začala přijímat žádosti o ruský pasNOVÉ
Svět

Echo24

Ve východoukrajinském Doněcku, hlavním centru proruských separatistů, místní úřady začaly přijímat žádosti o vydání ruského pasu ve zrychleném tříměsíčním režimu. O možnosti získání ruského občanství, podmíněné slibem věrnosti Ruské federaci, rozhodl koncem dubna ruský prezident Vladimir Putin.

Podle povstalecké agentury DAN se v Doněcku před sídlem migrační služby tvořily dlouhé fronty, do nichž se s žádostí o přiznání ruského občanství řadily stovky lidí.

Podle Putinova dekretu mají právo na zrychlené získání ruského pasu všichni občané „lidových republik“, které povstalci před pěti lety vyhlásili v ukrajinské Doněcké a Luhanské oblasti. Žádosti kromě Doněcka začaly přijímat úřady na dalších více než třiceti místech. Vláda v Kyjevě označila krok Ruska za „plíživou anexi“ Donbasu, Putinovo rozhodnutí odsoudily jako porušení minských mírových dohod Spojené státy a Evropská unie.

Představitel ukrajinského ministerstva pro dočasně okupovaná území Jurij Hrymčak v Kyjevě prohlásil, že pro Ukrajinu nebude žádný problém získat seznamy lidí, kteří o ruské občanství požádají. Utajovány tyto informace podle něj nejsou navíc ani v Rusku. Hrymčak řekl, že tyto osoby „bude zapotřebí zbavit ukrajinského pasu“.

Reakcí Ukrajiny na vydávání ruských pasů musí být podle ministra obrany Stepana Poltoraka posílení ukrajinských ozbrojených sil. „Musíme budovat silnou armádu a sjednocovat naše partnery v mezinárodní koalici k nátlaku na Rusko, které musí skoncovat s porušováním mezinárodního práva,“ prohlásil ministr v televizním projevu.


Čtěte dále: Světové výdaje na zbrojení rostou, vedou USA a Čína. Z první pětky vypadlo Rusko

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.