Když muž se ženou snídá... U Saúdů to může mít drsnější dohru

náboženský konzervatismus

Když muž se ženou snídá... U Saúdů to může mít drsnější dohruNOVÉ
muž snídající se ženou Foto:

Foto: printscreen / youtube

1
Svět
Sdílet:

V nábožensky konzervativním království Saúdské Arábie byl zatčen Egypťan poté, co na twitteru sdílel video, na jehož záběrech snídal se svou neprovdanou kolegyní. Na sociálních sítích záběry vyvolaly rozporuplné reakce. Zatímco někteří se tázali, proč nebyla potrestána i žena, jiní označili chování úřadů za nepochopitelné a poukazovali přitom na slibné výroky mladého korunního prince Muhammada bin Salmána o nutnosti zemi modernizovat. Informoval o tom server BBC.

Na videu je muž snídající se ženou, která má zahalený obličej. Podle dialektu muž pochází z Egypta, zatímco žena je místní. V jednu chvíli žena muži dala jídlo do úst. Žertovali přitom, že spolu snídají a nikoho jiného nepozvali.

V Saúdské Arábii musí v restauracích a na pracovišti svobodní muži a ženy jíst odděleně. V restauracích tak bývá vyhrazen prostor pro rodiny, kde musí jíst i ženy, a zvlášť prostor pro svobodné muže. Ženy navíc v zemí nesmí vykonávat řadu běžných činností bez přítomnosti či souhlasu svého opatrovníka, tedy otce, manžela, či bratra nebo syna.

Muže zadrželo saúdskoarabské ministerstvo práce a sociálních věcí a obvinilo z několika předstupků včetně toho, že pracoval na pozici vyhrazené pro občany Saúdské Arábie.

Korunní princ Muhammad bin Salmán loni vyhlásil program rozsáhlých reforem nazvaný Vize 2030. Jeho hlavním smyslem je vymanit ekonomiku ze závislosti na ropě. Součástí jsou ale i společenské změny, a ženy tak v království mohou od letošního roku například usednout za volant. Saúdská Arábie se nicméně řídí islámským zákonem šaría a mimomanželské vztahy jsou v zemi zakázány. Nesezdaným párům za setkání v soukromí či na veřejnosti tak hrozí i vězení.

Čtěte také: Německo čelí radikalismu, antisemitismu i násilí migrantů, přiznala Merkelová

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet: